| YuLyy1 a întrebat:

Hi TPU! Ma ajutati si pe mine cu explicatia primelor doua virgule din aceste enunturi :,, In anul acela, am avut alt profesor de romana, Mazilu. "
Funda!

Răspuns Câştigător
| SabinaTopor a răspuns:

1.Complementul circumstantial de timp se desparte prin virgula de termenul regent.
2.Marcheaza apozitia(numele profesorului)

2 răspunsuri:
| Cameliapantiru a răspuns:

Prima virgula separa complementul circumstantial de timp("In anul")(si determinantul sau-"acela") de restul enuntului. Cea de-a doua vorgula marcheaza apozitia(explicatia suplimentara, reprezentata de numele profesorului de romana, "Mazilu"). Sper ca ai inteles! Numai bine!

| Cristyan21 a răspuns:

Este apozitia ea poate lipsi prin acea apozitie se specifica de ce materie era profesorul.