| anonim_4396 a întrebat:

"Sentiment real" e pleonasm?

7 răspunsuri:
| Tiopevuz a răspuns:

Nu cred, mai degraba oximoron

| StefanDrg a răspuns:

Nu

| Sn4k3 a răspuns:

Nu

| lilith16 a răspuns:

Nu. Sentiment e un substantiv si real adjectiv plus ca sentiment este o emoţie si real de la realitate un adj cum ar fi si imaginar sau etc.

| Ralukafay a răspuns:

Nu e pleonasm, pleonasmul este asta "avionul zboara pe deasupra". " Zboara" si "pe deasupra" sunt pleonasme, deoarece inseamna acelasi lucru.Toate propozitiile/frazele care sunt asa "Avionul zboara pe deasupra"," Castigatoarea a castigat un premiu","Tristetea este trista","Mirosul miroase", etc.Cred ca ai inteles ce voiam sa spun. Spor la teme!

| annempx a răspuns:

Nu, nu este.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu.N-ai auzit niciodata de expresia "sentiment fals"? Sentimentele pot fi atat false cat si adevarate, deci nu e pleonasm