| Trickster a întrebat:

Spuneti-mi niste carti de clasele5-8 ca:
Ciresarii, Triologia Leggender, Taramul Fanteziei Naroade, Calaretul dragonului, Cuore inima de copil.

Răspuns Câştigător
| AndreiGelato a răspuns:

Cateva titluri din literatura noastra si cea universala.

Elevul Dima Dintr-a Saptea si Invitatie la Vals - Mihail Drumes

Baltagul/Fratii Jder/Neamul Soimarestilor / s.a.m.d. - M. Sadoveanu

Doua loturi/ La hanul lui Manjoala/ O faclie de Paste/ s.a.m.d. - I. L. Caragiale

Morometii - Marin Preda

Tot ce tine de Jules Verne, in special 20.000 de leghe sub mari si Castelul din Carpati

H.C. Andersen - tot ce tine de opera sa

Oscar Wilde - Portretul lui Dorian Grey

De veghe in lanul de secara - J. Sallinger

Antoine de Saint-Exupery - Micul Print

H.Melville - Moby dick

Mark Twain - Print si cersetor / Aventurile lui Tom Sawyer / s.a.m.d.

Si deja de prin a 7a - a 8a merge si Agatha Christie daca pasioneaza.

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| CristinaDanciu a răspuns:

Vântul din lună
Cei trei muschetari
Harry Potter
Cireşarii
Mara de Ioan Slavici
Fratii Jderi
Morometii

| NetworkMaster02 a răspuns:

Inima de cerneala, Sange de cerneala si trilogia Divergent.

| RorySan a răspuns:

Ion Luca Caragiale
toate operele lui