| ana maria a întrebat:

Spuneti-mi va rog niste carti foarte interesante si captivante

15 răspunsuri:
| BMadalin1992 a răspuns:

Jules Verne.

| ilknur a răspuns:

Pai mai intai spune cati ani ai. Daca ai vazut filmul Twailight citeste si cartea, e super frumoasa. Daca vrei ceva mai realist si intr-un fel si de actiune citeste Ciresarii, au 5 volume dar sunt foarte frumoase. Poti citi Crima din Orient Expres daca vrei ceva cu detectivi si mistere. Eu una le-am citit si sunt foarte frumoase dar asta depinde si de ce iti place tie. Spor la citit!

| EmanuelB a răspuns:

Martorul! Am citit carea asta in 4 ore si are 350 de pagini este fenomenala!

| cRaZyYkiD a răspuns:

Academia Vampirilor, Casa Noptii

| blueangel99 a răspuns:

Nu a spus ce varsta ai, banuiesc ca esti adolescenta. In fine, niste carti captivante ar fi :
1) Romanele lui Julles Verne, de exemplu Doi ani de vacanta, Calatorie spre centrul Pamantului, Capitan la 15 ani etc
2) Romanele lui Alexandre Dumas:
Cei trei muschetari, Dupa douazeci de ani, Vicontele de Bragelone, Contele de Monte-Cristo, Laleaua neagra etc.
3) De veghe in lanul de secara de J.D.Salinger (o sa iti placa, avand in vedere ca e povestita din perspectiva unui tanar)
4) Cronicile din Narnia de C.S. Lewis
5) seria Harry Potter de J.K.Rowling
6) Crima din Orient Express de Agatha Cristie
Si cam atat pentru moment. Spor la lectura

| 六兆年と一夜物語 a răspuns:

Seria Jocurile Foamei, seria Cronicile Wardstone, seria Forţele răului absolut, Blindatele Morţii de Sven Hassel. După mine astea sunt cele mai interesante din câte am citit sau am început să citesc.

| Dragan_Karina_1998 a răspuns:

Salut! Pai eu zic sa incerci volumele din Casa noptii, desi sunt 9 aparute in romana si par mari sincer sint geniala si cu siguranta iti vor placeawinking

| Sergiu1996 a răspuns:

Cand se ajunge vorba despre carti interesante si captivante, majoritatea o dau in bara. Ce are varsta, copii de 10 de ani nu mai citesc. Nu exista carti rele si bune, carti care merita citite si care pot fi eludate. Iti recomand "Jar" de L.Rebreanu,"Marele singuratic" de Marin Preda,"Delirul" tot de M.Preda...

| CrownUp a răspuns:

Portretul lui Dorian Gray, de Oscar Wilde, o sa-ti placa, e foarte interesanta. :*

| 六兆年と一夜物語 a răspuns:

Cronicele din Wardstone de Joseph Delaney (sunt mai multe volume).

| Fantastic7 a răspuns:

Cimitirul animalelor, Stephen King
Shining, Stephen King
Padurea Norvegiana, Haruki Murakami
La sud de graniţă, la vest de soare, Haruki Murakami
Întâlnire cu moartea, Agatha Christie
Misterul crimei fără cadavru, Agatha Christie
Zece negri mititei, Agatha Christie
Emaus, Alessandro Baricco

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gestapo, Pentru cine bat clopotele, Vrajitorul din Oz, Stralucirea, Arcasul Verde, Blindatele Mortii etc.

| vinusipaharu a răspuns:

Viata pe un peron - Octavian Paler.

| SelenaMe a răspuns:

Harry Poterr

| DanG a răspuns:

Bruta (Guy Des Cars) P.S. Nu e vorba despre un monstru daca asa ti se va parea din titlu, e vorba despre o crima.