| aceafata01 a întrebat:

Stie cineva carti bune pentru adolesceti?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Îţi las câteva cărţi citite de mine care mi-au plăcut mult, şi sper să îţi placă şi ţie, dacă le vei acorda o şansă:

– Fangirl, de Rainbow Rowell;
– Jurnalul unui adolescent timid, de Stephen Chbosky;
– Hollywoodul e ca un liceu de fiţe, de Zoey Dean;
– Eleanor & Park, de Rainbow Rowell;
– Girl Online, de Zoe Sugg;
– Zece lucruri pe care le-am făcut (şi probabil n-ar fi trebuit), de Sarah Mlynowski.

Sper să nu te dezamăgească şi să fie şi pe placul tău. Lectură plăcută! ♡

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Elevul dima dintr-a 7-a
pe aripile vântului
la răscruce de vânturi
Winnetou

| Yurisa a răspuns:

Moromeții volumul 1
Chiar daca e cu tatan, a fost o lectura interesanta laughing

| VasileAmadon a răspuns:

Suge-o Ramona

| Bizon95 a răspuns:

Jules Verne - ORICE
Alexandre Dumas - ORICE
Michel Zevaco - ORICE
si, asta mi-a placut mie... 90% e despre viata, 9.99% e super amuzanta, si 0.01% e despre razboi:
Sven Hassel - TOATEwinking

si, poate te conving, poanta (reala) din Sven Hassel:

au fost in linia intai, au fost decimati, s-au retras pentru odihna si refacere, intr-o zona linistita a frontului unde nu se dadeau lupte si nu erau rusi
asa ca trupa lui papuc (din care facea parte si Sven Hassel) mergeau in patrula, cu armele atarnate aiurea, cu uniforma vraiste, cu tigarea' in gura, si glumeau, si urlau, si radeau pana nu mai puteau
iar la un moment dat, dupa un colt, se trezesc fata in fata cu o patrula de rusi "imbracati" si "inarmati" la fel, carora li se spusese la fel: ca e o zona linistita a frontului, ca nu sunt germani, ca nu sunt lupte, etc.

TOATA LUMEA INGHEATA, NIMENI NU MAI RESPIRA... vreo 20 de secunde, dupa care FIECARE SE INTOARCE 180grade SI O IA LA FUGA CAT IL TIN PICIOARELE PE DIRECTIA DIN CARE A VENIT big grinbig grinbig grinbig grin
(soldati veterani carora nu le era frica de nimic)

dupa care (evident) ca la intoarcere au declarat ca au vazut un milion de rusi, respectiv un milion de germani, iar zona linistita a devenit foarte fierbinte de la o ora la alta!

| zurick a răspuns:

Elegan'a ariciului-Muriel Barbery
Printre tonuri cenușii-Ruta Sepetys
O mare de lacrimi-Ruta Sepetys
Un bărbat pe nume Ove-Fredrik Backman(încearcă-i tot repertoriul laughing )
Un băiat pe lista lui Schindler-Leon Leyson
Vânătorii de zmeie - Khaled Hosseini
Darul lui Jonas-Lois Lowri
O fată din bucăți- Kathleen Glasgow
Hoțul de cărți-Markus Zusak
Fata dinainte - J.P.Delaney
Seria Jocurile Foamei-Suzanne Collins
Seria Dispozitive infernale-Cassandra Clare( le poți încerca și pe restul seriilor ei )
Fata cu toate darurile-M.R.Carey
Viață de vânzare-Yukio Mishima
Seria Amintiri din viitor-Andreea Russo