| anonim_4396 a întrebat:

Urgent vreau cateva carti ffff interesante care sa-mi captiveze atentia pana la sfarsit.Am 12 ani. Vreau ceva gen charlie si fabrica de ciocolata sau singur pe lume... Funda da rapid happy happy happy

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Un cățel numit Grk (Joshua Doder), Memoriile unui caniche (Julie Gourand), Grădina secretă (Frances Hodgson Burnett), Oliver Twist (Charles Dickens), Călătoriile lui Gulliver (Jonathan Swift ), Prinț și cerșetor (Mark Twain), Heidi (Johanna Spyri), Colț Alb (Jack London), Copiii capitanului Grant (Jules Verne), Circul (Mihail Șerban), Căpitan la 15 ani (Jules Verne), Poveste de Crăciun (Charles Dickens), Grădina uitată (Kate Morton), Prințul pierdut (Frances Hodgson), Carnacki, vânatorul de fantome (William Hope Ho), Viața la țară (Duiliu Zamfirescu), Morcoveață (Jules Renard), O inimă de broscuță (Gheorghe Vîrtosu), Călătorie în Lumea Poveștilor (Cătălin Nedelcu), Fetița cu chibrituri (Hans Christian), Alice în Țara Minunilor (Lewis Carroll), Fluierașul fermecat (Victor Eftimiu), Comoara din grădină (Cristian Șerban), Floare de mac (Corina-Elena Preda), Invenția Lui Hugo Cabret (Brian Selznick), Vrăjitorul din Oz (L.Frank Baum)

2 răspunsuri:
| serenavand a răspuns:

Cuore-inima de copil
Comoara din insula
Micul lord fauntleroy
Fram-ursul polar
Daca-ti plac crimele citeste ceva de Agatha Christie

| onioni53 a răspuns:

Eu ți-aș recomanda literatură contemporană. ai o groază de titluri:
Hoțul de cărți de Markus Zusak
seria Lume de cerneală de Cornelia Funke
seria Jocurile Foamei de Suzanne Collins
seria Percy Jackson și Olimpienii
Harriet spionează de Louise Fitzhugh
Băiatul miliardar de David Walliams
Tabăra de Louis Sachar
Toporișca de Gary Paulsen
Flora și Ulise de Kate DiCamillo
seria Divergent de Veronica Roth
câteva dintre ele sunt și ecranizate dacă te interesează... Fundă?happy