| măcheamăăăî a întrebat:

Cateva titluri de carti interesante sau care v-au captat atentia in mod deosebit? happy

Răspuns Câştigător
| AllTheGoodNamesAreTaken a răspuns:

Daca iti plac romanele politiste ( mie una imi plac foarte mult) le-as recomanda pe cele cu Sherlock Holmes scrise de Sir Arthur Conan Doyle.
Cum ar fi Aventurile lui Sherlock Holmes, Memoriile lui Sherlock Holmes, Aventura bandei patate, Un studiu in rosu, Cainele din Baskerville etc.
De asemenea cele din seriile cu Hercule Poirot si Miss Jane Marple de Aghata Christie. Sunt si ele foarte interesante.
De exemplu : Crima din Orient Express, Ucigasul ABC, Nemesis, Triunghiul Etern, Misterioasa Afacere de la Styles etc. (sincer mie imi plac mai mult cele cu Sherlock

| măcheamăăăî explică (pentru AllTheGoodNamesAreTaken):

Am terminat chiar ieri Crima din Orient Express si e chiar interesanta.Mersi de idee, o sa șe caut si pe cele cu Sherlock Holmes happy

67 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Cartile mele favorite de diferite genuri :
Psiholigic - "Idiotul" si "Amintiri din casa mortilor" - Dostoievski :X
Politist : "Misterul di nvalea Boscombe" - Arthur Connan Doyle, avand ca personaj principal pe Sherlock Holmes.
- Dragoste : "Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi" - Camil Petrescu. DEscrie relatia de iubire asa cum este ea, realist.
- Iubire : "Doctorul Misterios" - Alexandre Dumas
"Pygmalion" - George Bernard Shaw
- Istoric : "Legendele Olimpului"
- Drama - "Hamlet" - Shakespeare
- Iubire + drama : "Othello" - Shakespeare
- Mister + politist : "Scandal in Boemia" - Arthur connan Doyle, avand ca personaj principal pe Sherlock Holmes
- "Cazul numarul 13" - Franz Storch

| măcheamăăăî explică (pentru Mayar):

Multumesc! Mie nu mi-a placut "Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi" - Camil Petrescu, insa Legendele Olimpului da! happy

| 六兆年と一夜物語 a răspuns:

Seria Jocurile Foamei de Suzane Collins, Iubitul mei virtula de Kate Brians (nu mai ştiu exact care e numele ei), Seria Georgina Kincaid de Richelle Mead.

| thegatekeeper a răspuns:

"De veghe in lanul de secara" de Salinger, seria "Cronicile vampirilor" de Anne Rice, in special primele 4 volume, "Shinning", "Cimitirul animalelor", "Jocul lui Gerald", "Misery" si "Carrie"- toate de Stephen King etc.

| măcheamăăăî explică (pentru thegatekeeper):

E prea faina "De veghe in lanul de secara ", multumesc de raspuns happy

| thegatekeeper a răspuns (pentru măcheamăăăî):

Sunt de acord- am citit-o de 2 ori pana acum.
Cu placere happy.

| măcheamăăăî explică (pentru thegatekeeper):

Ce gen e " Cimitirul animalelor "?

| thegatekeeper a răspuns (pentru măcheamăăăî):

Horror/ mister/ psihologic. Tema cartii este perceptia diferitelor personaje asupra mortii si ceea ce se intampla atunci cand incerci sa intervii in cursul firesc al vietii (sa readuci la viata pe cei morti).

| măcheamăăăî explică (pentru thegatekeeper):

Cred ca e ceva de genul " Prins " de Petru Popescu.Si asta e despre moarte, frica de moarte..Interesant,multumesc inca o data pentru informatii happy

| thegatekeeper a răspuns (pentru măcheamăăăî):

Pe asta nu am citit-o, dar am sa o caut in viitorul apropiat- suna chiar interesant. Nu ai pentru ce happy.

| măcheamăăăî explică (pentru thegatekeeper):

Da Domane sa o gasesc la bibliotecahee hee

| thegatekeeper a răspuns (pentru măcheamăăăî):

De obicei o poti gasi la biblioteca, fiindca este una dintre cele mai populare romane ale lui Stephen King big grin.

| măcheamăăăî explică (pentru thegatekeeper):

N-am auzit de autorul asta si-s curioasa sa vad cum scrie. big grin

| thegatekeeper a răspuns (pentru măcheamăăăî):

Este foarte popular in America, dar are majoritatea romanelor traduse si la noi si majoritatea sunt in genul acesta (psihologic/ thriller/ SF/ horror). Oricum, sper sa iti placa happy.

| măcheamăăăî explică (pentru thegatekeeper):

Si eu sper happy

| Sociopat a răspuns:

Rant,Supravietuitor,Snuff,Sufocare,Fight Club, Cantec de Leagan-Chuck Palahniuk

| PotcaPădurii a răspuns (pentru Sociopat):

Te-aş cere în căsăstorie, dar mie ideea de căsătorie mi se pare idioată, doar din cauza faptului că ai obsesie cu Palahniuk.

| Neverwas a răspuns:

Spulberă-mă, de Tahereh Mafi
Drumul, de Cormac McCarty
seria Altfel De Îngeri, de Lili St. Crow

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu inteleg, titlurile sa ne capteze atentia sau cartile in sine?
P.S. Ce mai faci?:*

| măcheamăăăî explică (pentru anonim_4396):

Si titlurie si continutul cartilor.Am citit 3 carti de-ale Agathei Chriestie (de-a dreptul geniale), dar am zis sa mai schimb regimul.happy
P.S. Fac bine, mi-e dor sa vorbesc cu tine big grin Tu ce mai faci? :*

| anonim_4396 a răspuns (pentru măcheamăăăî):

Pai, in afara de cartile Agathei mie mi-au mai placut si "Maitreyi" de Mircea Eliade, "In fata steagului" de Jules Verne, "Ocolul Pamantului in 80 de zile" tot de Jules Vernehappy

Bine si eu...ma bucur ca nu m-ai uitathappy

| măcheamăăăî explică (pentru anonim_4396):

Maitreyi am citit-o de trei ori, dar nu am citit nici o carte de-a lui Jules Verne happy

Nee, cum sa te uit?hee hee

| anonim_4396 a răspuns (pentru măcheamăăăî):

De trei ori?laughing Cat de mult mi-ar placea o carte as innebuni daca as citi-o de 3 orihappy

Ma gandeam si eu...te pup:*

| măcheamăăăî explică (pentru anonim_4396):

De trei ori, nici mie nu-mi vine sa cred dar asa am facut.Am citit-o cand eram mica si nu am inteles nimic, apoi am citit-o in timpul anului scolar(clasa 9)si acum am rerecitit-o ca aveam nevoie sa tin minte amanunte si aia.

Te pup si eu :* :*

| Scarbo a răspuns:

Stephen King - Shining
Stephen King - Casa intunericului
Stephen King - Misery
Stephen king - Pitolarul
Stephen Hawking - Scurta Istorie A Timpului
Stephen King - Capcana pentru vise
Stephen King - Dolores Cailbrone
Stephen King - SAlem's Lot
Stephen King - Talismanul
Stephen King - Misterul Regelui

| bogdan72 a răspuns:

Orbitor. Aripa stanga (Mircea Cartarescu);
Din Nostalgia vad ca ai citit/urmeaza sa citesti ce e esential (REM si Gemenii);
Huliganii si Noaptea de Sanziene de Eliade;
Daca stii franceza bine iti recomand sincer Les allumettes suedoises si Trois sucettes a la menthe (e posibil sa fi stalcit vreun titlu) de Robert Sabatier. Traduse nu cred ca sunt, desi ar fi meritat;
Personal mi-a placut si Gradina de arama de Simon Vestdijk - poate si pentru ca mi-a deschis drumul in lectura. De cumparat poate doar sa o gasesti la un anticariat, dar la biblioteca ar trebui sa o aibe.

Bine sunt multe, dar am incercat sa fiu concis. Spui ca ai citit Prins? Am lasat-o pe la pagina 200, devenea mai interesanta in continuare?

| măcheamăăăî explică (pentru bogdan72):

Da,Prins chiar mi-a placut.Ai ajuns sa citesti despre goana aceea a inginerului prin oras cand a vazut un om mort? Mi se pare a fi semnificativa...

Multumesc de idei! Huliganii am citit-o (de fapt Huliganii e continuarea la Intoarcerea din rai) caci imi place mult cum scrie Eliade.De alea in franceza nu am auzit. happy

| bogdan72 a răspuns (pentru măcheamăăăî):

Am ajuns si am trecut de partea aia. Din ce imi amintesc, ultimele pagini citite erau cu inginerul tinandu-i un monolog lui Bibi, care il privea cam speriat. De Petru Popescu mai am si Dulce ca mierea e glontul patriei, dar inca n-am apucat sa pun mana pe ea. Ma bat cu Ulise de James Joyce in momentul asta.

Eliade e unul din autorii carora imi e mai usor sa le enumar cartile necitite, pentru ca sunt mai putine laughing, deci crede-ma ca stiu ce spui.

Iar alea in franceza... am gasit un pasaj in manualul de franceza care m-a impresionat (era din Trois sucettes a la menthe) si am cautat de cum am ajuns acasa informatii despre autor si roman. Am aflat ca e o serie intreaga a romanelor lui Olivier, protagonistul, foarte bine primite de public, foarte bine scrise, dar fara vreun aspect inovator/revolutionar pentru literatura acelui timp - deci fara succes rasunator la critica.

Dar daca nu ai citit Noaptea de Sanziene, trebuie sa pui neaparat mana pe ea big grin. Nici nu stii ce pierzi.

| măcheamăăăî explică (pentru bogdan72):

Asa o sa fac in privinta Noptii de Sanziene, doar ca momentan mi-am facut o provizie de la biblioteca cu Fratii Karamazov, Craciunul lui Poirot si ceva teatru de Camil Petrescu ca-mi trebuie pentru scaoala. Noapte de Sanziene are doua volume daca nu ma insel, nu?
Ai citit Oceanografie de Eliade? E superba! happy

| bogdan72 a răspuns (pentru măcheamăăăî):

N-am citit si desi intentionam sa o cumpar, nu mi-au mai ajuns banii. Am luat Nostalgia originilor in schimb. Intr-adevar - doua, si chiar daca o sa-ti placa mult romanul pe parcurs (cum mi-a placut si mie, de altfel), odata ajuns la sfarsit, totul capata de doua ori mai mult sens. Stia bine ce spune cand a declarat ca e capodopera sa literara happy.

| măcheamăăăî explică (pentru bogdan72):

Tot Eliade a scris " Nostalgia originilor"? Poate tu esti mai mare(nu poate, cu sigurantahee hee ) si intelegi altfel cartile.Mie nu mi-a placut pana acum un an sa citesc si nu stiu asa de bine sa gasesc sensuri profunde ale anumitor chestiuni.(In privinta asta sper ca profesorul de romana ma va ajuta, cum a facut-o si pana acum ). happy

| bogdan72 a răspuns (pentru măcheamăăăî):

Te cam inseli. Am 16 ani (aproape 17), iar de citit pot sa numar pe degete ce am citit in primii 16 ani de viata laughing. Abia prin noiembrie 2012 am inceput sa citesc. Recunosc ca am inceput "in forta", cu carti presupus grele, dar acelea mi-au placut. Nu m-am mai oprit din citit si cumparat carti de atunci laughing. Iar Nostalgia originilor e de istoria religiilor, scrisa intr-o maniera accesibila publicului nespecializat. Sunt teorii interesante si te ajuta sa ii intelegi mai bine literatura fantastica. Cum sunt si Sacrul si profanul, Mitul eternei reintoarceri, Mituri vise si mistere, Legenda mesterului manole, Tratat de istoria religiilor etc.
Amyway, lectura placuta! big grin

| măcheamăăăî explică (pentru bogdan72):

Multumesc frumos, momentan sunt nevoita sa citesc "Suflete tari " si "Jocul ielelor" care banuiesc ca nu prea ma vor incanta, dar asa e, trebuie sa vad despre ce e vorba. Merci de ponturi.

Si da, m-am cam inselat in privinta varstei tale laughing
Lectura linistita si neobositoare si tie! "Ulise " al tau asteapta (banuiesc) sa fie terminat cat mai repede big grin

| bogdan72 a răspuns (pentru măcheamăăăî):

Sa astepte laughing.

Am citit suflete tari. Cam exagerata...

| măcheamăăăî explică (pentru bogdan72):

Nu e preferata mea...

| LarissaMouse a răspuns:

Buna!
Mie imi plac mai mult cartile fantezie, sf mai ales cele cu vampiri. Uite cateva carti pe care le-am citit:
Academia vampirilor
Cele noua vieti ale lui Chloe King
Jurnalele vampirilor
Jurnalele lui Stefan
Cercul secret
Sper sa iti placa!

| LivingLouder a răspuns:

Jocurile foamei
Strania poveste a lui Benjamin Button
Scrisoare de dragoste
Hobbitul

| ApofissPapaya a răspuns:

Gemenii de Mircea Cartarescu big grin

| măcheamăăăî explică (pentru ApofissPapaya):

Am citit REM de Caratrescu si chiar mi-a placut.O sa incerc, mersi big grin

| ℓσяєภยş a răspuns:

Romanele politiste de Agatha sunt cele mai frumoase ♥

| justmebi a răspuns:

Fifty shades of grey laughing e geniala

| măcheamăăăî explică (pentru justmebi):

E amuzanta sau ce? laughing

| justmebi a răspuns (pentru măcheamăăăî):

Erotica laughing

| măcheamăăăî explică (pentru justmebi):

Inteleglaughing,vorbesti doar de primul volum sau de toate trei?hee hee

| justmebi a răspuns (pentru măcheamăăăî):

De toate laughing le-ai citit deja? laughing

| măcheamăăăî explică (pentru justmebi):

Nu,am vazut pe Google ca-s trei. Presupun ca-s super groase laughing

| justmebi a răspuns (pentru măcheamăăăî):

Da, sunt. dar nici nu-ti dai seama cand le citesti happy

| măcheamăăăî explică (pentru justmebi):

Tu le-ai cumparat? Cat ai dat pe toate? big grin

| justmebi a răspuns (pentru măcheamăăăî):

Nu le-am cumparat...le-am imprumutat de la cineva happy

| măcheamăăăî explică (pentru justmebi):

Bine,mersi ca mi-ai zis happy

| 21Ratio a răspuns:

"Portretul lui Dorian Gray" - Oscar Wilde
"Golful francezului" - Daphne du Maurier
"Misterul camerei galbene" - Gaston Leroux
"Proscrisul" - Sadie Jones
"Interviu cu un vampir" - Anne Rice
"Omul invizibil" - Herbert George Wells
"Cartile pe masa" - Agatha Christie
"Singur pe lume" - Hector Malot
"Elevul Dima dintr-a saptea" - Mihail Drumes

| 21Ratio a răspuns:

Agatha Christie - Zece negri mititei, de asemenea, foarte interesanta. Merita citita!

| măcheamăăăî explică (pentru 21Ratio):

Am citit-o si a devenit cartea mea preferata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru măcheamăăăî):

Inca un lucru in comunhappy
Ce noroc pe capu' tau ca m-ai gasit pe mine de ti-am zis de cartelaughing

| măcheamăăăî explică (pentru anonim_4396):

Exact! Pe bune e atat de interesanta, ca si Crima din Orient Express si din cate vad(ca acum am inceput sa citesc) la fel de ingenioasa ca " Craciunul lui Poirot".
Mare noroc laughing

| Pufulete456 a răspuns:

Matilda-Rohald Deahle

| Dandelion7 a răspuns:

Jocurile foamei ( trilogia ) - Suzanne Colins
Seria Eu sunt numarul patru, tot trei traduse in romana -Pittacus Lore

| WitchMya a răspuns:

Recomandari:
1. Jocul Minciunii (3 carti traduse)
2. Micutele mincinoase (3 carti traduse)
3. cartea Magie Dezlantuita
4. cartea Skelig
5. cartea Inima de cerneala
6. cartea Gazda
7. Jurnalele Vampiilor (7 carti scrise se L.J.Smith-restul nu ii apartin)
8. Vurnalele lui Stefan (6 volume)
9. Cercul secret (4 volume)
10. Vampirii sudului (11 volume traduse si 13 in total)
11. cartea Cand esti vrajitoare...
12. cartea Cartea pierduta a vrajitoarelor(am auzit ca face parte dintr-o trilogie, fiind primul volum)
13. cartea Atingerea mortii. Povestiri cu Sookie Stachouse
14. cartea Fantomele ne stiu toate secretele
15. cartea Mai las-o moale cu fantomele
16. Jocurile froamei (3 volume)
Despre ele:
-Primele 2 colectii sunt scrise de aceeasi autoare
-Cartile 3, 4 si 5 sunt faine, dar usor copilaroase, simple
-Cartea nr. 6 are 700 de pagini
-Colectiile nr. 7 si nr. 9 sunt scrise de aceeasi autoare
-Colectia nr. 8 are autor anonim
-Colectia nr. 10 si cartea nr. 13 au legatura, deoarece Sookie Stachouse este protagonista colectiei
-Cartile nr. 11 si nr. 12 sunt cu vrajitoare
-Cartile nr. 14 si nr. 15 sunt cu fantome
-Cred ca nr. 14 este inclusa in 15 sau incep la fel (nu am citit nr. 15, dar am auzit ca este laudata)

| Fatarap a răspuns:

Doi ani de vacanta - Juless Verne
Momente si schite - I.L.Caragiale
Mircea Eliade - Maitreyi
Maitreyi Devi - Dragostea nu moare
Arthur Golden - Memoriile unei gheise
Chelsea Quinn Yarbro - Hotel Transilvania, Palatul

| FantassyyN a răspuns:

Portretul lui Dorian Gray sau Alchimistul.

| Dumitrescu_Monica_1992 a răspuns:

Sacrificiul din miezul iernii de sara shepard
e roman politist.e super

| florescu2codrina2002 a răspuns:

Winntou de Karl May

| gratiihoran a răspuns:

Iubitul virtual, Chimie perfecta (1, 2,3),Fantomele ne stiu toate secretele, Jocurile Foamei, Jurnalele lui Stephan.