| anonim_4396 a întrebat:

Urgent! Vreau raspuns astazi,(1 septembrie) pana la ora 21:00!
Cat e inernetul de mare si nu am gasit anul publicarii poeziei la Steaua.Va rog,maine (Vineri, 2 noiembrie) trebuie sa predau un text cu... " Biografia " povestii "LA STEAUA" iar luni sa fie pus intr-un proiect.Pana luni imi trebuie o intreaga biografie,dar acum imi trebuie doar anul si data publicarii,si conditiile in care a scris Eminescu poezia.
In principal vreau data publicarii, si la ce varsta a scris-o.

8 răspunsuri:
| foxsilver a răspuns:

Daca ai fi cautat pe Wikipedia, ai fi gasit!

| Katczinsky a răspuns:

Poezia "La Steaua" a fost intr-adevar scrisa de Mihai Eminescu. A fost scrisa in anul 1886 pe data de 1 decembrie. Sa te scutesc de un calcul matematic, Eminescu avea 36 de ani cand a scris-o.

| DevilBro a răspuns:

A fost publicata in 1866 si a scris-o la 16 ani.

mira
| mira a răspuns:

1 decembrie 1886.

| Daimler a răspuns:

La steaua 1 decembrie (1886), publicată în „România Liberă"

mira
| mira a răspuns:

Nu.Poezia este publicata la 1 decembrie 1886 in "Convorbiri literare" dar a fost scrisa cu mult inainte cand poetul era intr-o stare de sanatate mai buna.Dovada,variantele din manuscrise.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand am cautat poezia, am vazut 1 decembrie.Dar pe wikipedia nu-s cria de decembrie...