| sherl a întrebat:

Va rog dati-mi niste exemple de minoritati NATIONALE cu o cultura diferita!
care sa aiba o reteta culinara, o traditie si costum traditional!

1 răspuns:
| abramovici a răspuns:

Rusii Lipoveni
DIN JUDETUL BRAILA
Fiind o etnie de sorginte slavă, rușii lipoveni sunt urmașii staroverilor, adică ai adepților credinței ortodoxe de rit vechi din Rusia, care și-au părăsit patria în secolele XVII-XVIII în urma schismei din Biserica Oficială Rusă, ca o consecință tragică a reformei de cult inițiată de către țarul Alexei...
detalii
Repartitie geografica
Comunități importante de ruși lipoveni din punct de vedere numeric sunt la ora actuală în județele Tulcea, Constanța, Iași, Ialomița, Suceava, Bacău, Brăila, Neamț, Vaslui, Botoșani și în capitala țării, în București. Se cunosc aproximativ 70 de localități în România în care întâlnim ruși lipoveni. În urma recensământului populației...
detalii
Religie
Credința rușilor staroveri din România este creștin-ortodoxă de rit vechi, păs­trată încă din timpul creștinării oficiale a Rusiei Kievene în anul 988 de către cneazul Vladimir Sveatoslavici (980-1015). Și în prezent, slujbele se țin în bisericile staroverilor în slavonă bisericească, iar calendarul folosit este cel iulian (stabilit din...
detalii
Obiceiuri
Pentru a reînvia și conserva tradițiile rușilor staroveri din România, au fost organizate, în decursul celor 14 ani de existență a CRLR, șase Festivaluri naționale ale cântecului, dansului și portului popular. Gazdele festivalurilor au fost comunitățile locale ale rușilor lipoveni din Sarichioi, județul Tulcea (23-24 septembrie 1995), Brăila...
detalii
Ocupații specifice
Îndeletnicirile tradiționale ale rușilor lipoveni sunt: pes­cuitul (pentru cei din Dobro­gea, în special cei din Delta Dunării, pentru care peștele reprezintă hrana lor "cea de toate zilele"), grădinăritul și viticultura (în mod deosebit pentru cei din Moldova, care și astăzi aprovizionează cu legume, fructe și zarzavaturi piețele agroali­mentare...
detalii
Arhitectura tradițională
Gospodăria tradițională a rușilor lipoveni cuprinde: casa propriu-zisă, de obicei cu 3-4 camere de tip vagon, cu una sau două intrări, cu prispă, construită din chirpici (un fel de cărămidă din lut, paie și băligar), lemn sau ceamur (material de construcție obținut din lut frământat cu paie) și...
detalii
Portul tradițional
Referitor la portul rușilor lipoveni, acesta se păstrează, în special în unele localități din Dobrogea, doar când se merge la biserică. Este obligatoriu ca femeile să intre în lăcașul sfânt cu capul acoperit cu batic (de obicei înflorat), să aibă fusta lungă și largă legată cu un brâu...
detalii
Gastronomie
Câteva rețete de mâncăruri tradiționale ale rușilor lipoveni Vizitând localitățile în care sunt comunități de ruși lipoveni, turiștii pot degusta diverse mâncăruri tradiționale. Redăm mai jos câteva rețete culinare. 3.6.1. Borș de pește (4 porții) Ingrediente: 4 capete de pește, 4 cartofi, 2 cepe, un morcov, 4 roșii, sare după gust. Mod...