| turismcenter a întrebat:

Cine imi da si mie o reteta culinara cu specific bucovinean?

Răspuns Câştigător
| YoUaReExAcTlYmYbRaNdOfHeRoIn a răspuns:

Balmos: intr-un ceaun/tigaie se pune smantana in loc de apa pentru mamaliga iar apoi se adauga malaiul in ploaie si se amesteca bine bine ca la mamaliga. cand e aproape gata, se pune cas de oaie si se mai amesteca putin. se serveste cu lapte acru sau iaurt si e o mancare foarte gustoasa si rapida

| turismcenter explică (pentru YoUaReExAcTlYmYbRaNdOfHeRoIn):

Multumes mult... maine am sa incerc

| YoUaReExAcTlYmYbRaNdOfHeRoIn a răspuns (pentru turismcenter):

Cu placere e foarte delicios. pofta buna!

3 răspunsuri:
| Zartbitter a răspuns:

Salut,
sunt multe preparate culinare cu specific bucovinean, unele mai tradiționale (plăcinte, tochitură), altele mai moderne (precum ciorba rădăuțeană).

O propunere este ciorba de sfeclă roșie, pe care o găsești foarte rar în alte părți ale țării, și este un preparat spectaculos, atât prin aspect cât și prin concept. În plus, este de sezon.

În ordine și cu dragoste: pui doi litri și jumătate de apă la fiert, două linguri de ulei, un cartof mare tăiat cuburi, un morcov mărunțit, un păstârnac mărunțit, două cepe mici mărunțite. După primul clocot adaugi un litru de borș proaspăt, trei sfecle roșii medii curățate și tăiate cuburi (sau chiar date pe răzătoarea mare), o legătură de pătrunjel, o legătură de leuștean, sare și piper după gust. După aproape o oră de gătit în total, ciorba de sfeclă roșie se (re)colorează în castron cu o lingură de smântână proaspătă.

Poftă bună! :-)