| Myrtille a întrebat:

Va rog sa ma ajutati (luminati). Nu inteleg fraza lui Nichita Stanescu : "Eu sunt timpul ce sare
Dintr-un ceas care se cristalizeaza."

Rog mult sa-mi explicati ce semnifica, ce idei ar trebui desprinse din acest citat.

Răspuns Câştigător
| pyma a răspuns:

Cred că se referă la efemeritatea omului și la caracterul etern al acțiunilor lui. Ca oameni, suntem altcineva cu fiecare secundă care trece, ne schimbăm permanent, cei ce-am fost, nu mai suntem, nu vom mai fi. Dar ceea ce facem, ceea ce se întâmplă, rămâne, e permanent, veșnic. Tu ești în continuă mișcare, dar în urmă lași etern.

3 răspunsuri:
| birica a răspuns:

Faza e ca Nichita Stanescu era fumat cand a scris asta.el incerca sa citeasca ceasul dar nu a reusit asa ca a scos ceea ce u incerci sa comentezi

mariana
| mariana a răspuns:

Ceasul masoara timpul si el curge mereu, fie ca suntem ori nu constienti de acest lucru. Timpul fiind ireversibil, el se cristalizeaza, adica se transforma in materie, datorita actiunilor omului, naturii si altor factori ce opereaza in viata reala.
Este folosita ca metafora atat personalizarea timpului, poetul identificandu-se cu aceasta notiune si cu ceasul care masoara prezentul, trecutul si viitorul, cat si "cristalizarea", ca operatie obiectiva.
Sper ca poti sa-ti dai seama cam ce a vrut sa zica Nichita Stanescu. Eu asa imi imaginez sensul celor doua versuri

| alexander777 a răspuns:

Cred ca autorul cand a scris aceasta afirmatie era influentat de o doza supraincarcata de cocs