| Eremin a întrebat:

Vreau sa stiu rolurile cratimei sa adaugati si exemple. Habar n-am ce sa scriu si cum s-o fac.

2 răspunsuri:
| DeathOfDreams a răspuns:

O virgulă poate izola un substantiv în vocativ de restul propoziţiei.
Poate fi utilizată în cazul unei enumeraţii ori a unei apoziţii

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Rolul cratimei In general, rolul cratimei inseamna explicatia cuvintelor care se leaga printr-o liniuta si ce efecte are aceasta legare. Efecte In structura "…" cratima s-a folosit deoarece doua parti de vorbire diferite se rostesc impreuna. Efectele (urmarile) folosirii cratimei sunt evitarea hiatului, micsorarea numarului de silabe, mentinerea ritmului, pastrarea masurii versului.

E de pe net big grin