| CRC98 a întrebat:

Stiti cum se rezolva acele exerciti cu care explicati rolul cratimei, virgulei, semnul exclamari si semnul intrebari?
Vreau niste exemple!
FUNDA

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E destul de logic. De exemplu: s-a folosit semnul întrebării pentru că personajul din text punea o întrebare dorind să afle... Ok. Citește asta și cred că o să fie perfect: http://www.referatele.com/......-Doua-.php

| SebylVane1890 a răspuns:

.-marcheaza finalul unei propozitii enuntiative?-marcheaza finalul unei prop.interogative!-marcheaza finalul unei prop. exclamative sau imperative,-ex:Baiatule, fa-te sanatos urgent!-desparte subst in vocativ de restul prop ex:Mihai, colegul nostru, a luat diploma.-desparte atributul apozitional de restul propozitiei ex:Of, ce greu e!-desparte interjectia de restul propozitiei ex:Am citit poezii, povesti romane.-leaga parti de propozitie de acelasi fel. Asta mi-a dat mie la sclbig grin

| Dany012 a răspuns:

Semnul exclamarrii- pentru. a ordona ceva sau pentru a exprima mirare
cratima- eliminarea unei vocale
semnul intrebarii- pentru a afla ceva.
virgula -pentru a izola cuvantul/cuvintele de restul propozitiei.
Ex:!-Unde ai fost azi! sau Spala vasele!
?- Unde ai fost azi?
virgula- Unde ai fost azi, Dane?
cratima- El ma-ndemnat sa fac asta. (elimina î-ul)

| DorinSkt a răspuns:

Buna, Robi!

Daca ai de scris o compunere de cateva randuri, incepi cu definitia...

Apoi rolul in text : Pentru mentinerea ritmului, rimei, masurii.

Sper ca ti-am fost de folos.

Bafta!