| Casian76 a întrebat:

Vreau și eu cărți/romane în care protagonistul este sărac. Cărți de genu - paraziții de Barbu Ștefan Delavrancea

Răspuns Câştigător
| blzer a răspuns:

Salut,

Tocmai ce am găsit niște volume foarte interesante, sigur o să-ți placă.

Am două trilogii cumpărate și se numesc :

Miss Peregrine

Vrăjitorul și Vrăjitoarea ( pe cât de copilăresc sună acest titlu, citește și vezi ce interesant este de fapt, la fel și mai sus )

Baftă și spor la citit!winking

5 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Foamea de Knut Hamsun

| Alexandru250201 a răspuns:

Romanul Ion

| Raven a răspuns:

Oliver Twist-Charles Dickens
Cenușa Angelei. O copilărie irlandeză-Frank McCourt
Fructele mâniei-John Steinbeck
Pearl S. Buck-Ogorul
Drumul tutunului-Erskine Caldwell
Crimă și pedeapsă-Dostoievski

| FaraNume1245 a răspuns:

Trilogia "Prima Lege" de Joe Abercrombie.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Stoner (John Williams) Singur pe lume (Hector Malot), Via Mala (John Knittel), Print si cersetor (Mark Twain), Binecuvantarea cersetorului (Mark Hamby), Mizerabilii (Victor Hugo), David Copperfield, Oliver Twist, Marile speranțe (Charles Dickens), Tess of the d'Urbervilles (Thomas Hardy), Ion (Liviu Rebreanu), Portretul vieții unui orfan (Ionuț Tănase) etc