| morrena a întrebat:

Buna TPU vreau si eu expresii frumoase din opera"bunica"de Barbu Stefan Delavrancea

1 răspuns:
| Against a răspuns:

"Glasul ei dulce ma legana; genile mi se prindeau si adormeam; uneori tresaream s-o intrebam cate ceva; ea incepea sa spuie, si eu visam inainte."

"Cu capul in poala bunichii, niciodata n-am putut asculta un basm intreg.

Avea o poala fermecata, si un glas, si un fus cari ma furau pe nesimtite si adormeam fericit sub privirile si zambetul ei."