| anonim_4396 a întrebat:

Hei :* stie cineva pe ce limba canta trupa Eluveitie? Stiu doar ca este o limba "moarta".

https://www.youtube.com/watch?v=rfQmEIIkMFc
Multumesc

4 răspunsuri:
| LupuCenusiu a răspuns:

Cred ca in scotiana.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Galică (și engleză).

| aXy99 a răspuns:

Este limba galica.

| Uxellodunon a răspuns:

Eluveitie includ in melodii versuri in limba galica, mai exact galica vorbita in regiunea Helvetia (actualmente teritoriul elvetiei), versurile sunt de obicei luate de pe artefacte gasite cu inscriptii pe ele. In melodia "Ne regv na" versurile sunt luate de pe o placa din care s-a descoperit doar jumatate, astfel incat propozitiile sunt sparte si incomplete, totusi incadrate in versul cantecului. In primele lor melodii in galica (Uis elveti; Slania's song) au folosit textele unor cantece populare gaice consacrate.