| anonim_4396 a întrebat:

Întrebare pentru cei care cântă la instrumente. În România, cum obții o diplomă care să ateste abilitățile tale muzicale? Știți cum există ABRSM, Trinity etc. Din păcate, în România nu am găsit să fie acestea. De exemplu pentru un conservator, pe ce bază intri, dacă nu există aceste "Music Grade Exam Boards"?
Nu am vreun talent în muzică, m-a învățat cineva să cânt, neoficial, după care m-am învățat eu încă 2 instrumente. Mi-ar plăcea totuși să am o diplomă de începător, Grade 2, 3, 4, așa pentru mine.

2 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Doar daca faci o scoala muzicala sau un curs autorizat.

| FaneFane6564 a răspuns:

Eu ca sunt la liceu de muzica o sa dau un atestat in clasa a 12 a, dar in rest nu stiu nimic.