| Edward123 a întrebat:

Salut, ma poate lamuri si pe mine un cunoscator in domeniul sunetismului care este diferenta dintre puterea de 100 W RMS, La Program si La varf a unei boxe.

1 răspuns:
| Arthur a răspuns:

Iarasi artificii pentru consum. Importanta este Puterea Nominala sau RMS, care reprezinta puterea reala pe care te bazezi la calculul puterii pe care te poti baza la o sonorizare.
Puterea Program sau La Varf sau muzicala sunt practic mai putin de luat in calcul. Este normal ca orice boxa serioasa sa suporte pentru scurt timp un atac de putere mai mare fara a se defecta.
Important este sa iei in calcul puterea RMS ( sau nominala ) pentru spatiu respectiv iar puterea statiei de amplificare sa nu depaseasca ( de preferat sa fie mai mica ) puterea boxei pe iesirea respectiva.