| deeaxoxo a întrebat:

TPU, cum se acordeaza o chitara western? laughing Am AP Tuner 3.08 si nu stiu sa-l folosesc laughing nu >radeti...:" deci puteti sa`mi spuneti si mie pas cu pas ce trebuie sa fac ca sa`mi acordez chitara cu tuneru`ala?

2 răspunsuri:
| AlxMro a răspuns:

De ce trebuie sa o acordezi cu tuneru... La chitara ai 6 corzi:
mi, si, sol, re, la, mi. Poti s-o acordezi dupa ureche sau daca ai cel putin o coarda care suna cum trebuie le acordezi pe celelalte in functie de coarda respectiva, apasand pe fretul al 5 la coarda ca suna cum trebuie obti sunetu pe care trebuie sa-l scoata o coarda inferioara si tot asa dar vezi ca mi se pare ca la coarda sol e fretul 4

| AlxMro a răspuns:

De ce trebuie sa o acordezi cu tuneru... La chitara ai 6 corzi:
mi, si, sol, re, la, mi. Poti s-o acordezi dupa ureche sau daca ai cel putin o coarda care suna cum trebuie le acordezi pe celelalte in functie de coarda respectiva, apasand pe fretul al 5 la coarda ca suna cum trebuie obti sunetu pe care trebuie sa-l scoata o coarda inferioara si tot asa dar vezi ca mi se pare ca la coarda sol e fretul 4