Întrebare recomandată | Kaℓi a întrebat:

Vi s-a intamplat vreodata sa vi se lipeasca de creier o melodie?
Cand e o melodie care iti place si o stii, e in regula, o fredonezi toata ziua si pana la urma iti trece. Dar cand e ceva diferit, ceva ce nu iti dai seama inca daca iti place sau nu si e obsedant si sacaitor, e mai complicat.
Am o astfel de melodie, deja de doua zile ma disturba si vreau sa scap de ea. Asa ca m-am gandit sa fac o exorcizare si sa o pasez altcuiva... cine o vrea?
https://www.youtube.com/watch?v=-1pMMIe4hb4

Later edit: pentru ca nu o vrea nimeni, o daruiesc userului Cameliapantiru, pentru ca am citit intr-un raspuns al ei ca "La rascruce de vanturi" e romanul ei preferat.

Later-later edit: ma gandesc ca ar fi interesant sa incercam un dialog muzical. Sa spunem ceva, cuiva, prin intermediul unei melodii.
NOname, pentru tine (stiu ca o sa intelegi :) ) https://www.youtube.com/watch?v=wgCBpFrRhZM

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

Buna, Kali!
Da, ai retinut bine, "La rascruce de vanturi" e romanul meu preferat, cartea de suflet pe care o recitesc aproape annual, de vreo 20 de ani. Ma fascineaza, ma intriga, ma face sa plang, dar si sa zambesc, in putinele scene de dragoste fericita si libertate descrisa in carte, ma emotioneaza, ma enerveaza si ma linisteste, toate in acelasi timp. E un roman ce imi genereaza unele dintre cele mai complexe trairi. Am vazut si diferitele ecranizari ale cartii, sunt filme bune dar nu redau acea atmosfera a cartii, acel film pe care mi l-a construit eu (cu Catherine si Heatchliff in rolurile protagonistilor), prin repetatele lecture ale povestii lor de dragoste, ura, razbunare, bantuire si moarte.
Piesa e minunata, o stiam, o mai ascultasdem si accept cu mare drag sa mi-o pasezi! Mersi!
Revenind la intrebarea ta, nu mi se intampla sa-mi ramana in minte melodii intr-un mod ''obsedant si sacaitor", nsa fredonez destul de des melodiile vechi si noi, care-mi plac si care m-au impresionat/atras in mod special (pozitiv, fireste) inca de la prima auditie!
Weekend placut! Pa-pa!

33 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Asta o ascult zilnic https://www.youtube.com/watch?v=d1yfX6VnrSU.
Aproape ca mi s-a lipit de creier, iubesc muzica lui André Rieu si valsurile sale!
Stiu ca si CameliaPanturu iubeste muzica clasica, poate am nimerit si melodia!

| Cameliapantiru a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Multumesc ca m-ai mentionat, draga Angy!
Piesa e minunata! O ascult frecvent si eu!
Iar Andre Rieu imi face sufletul sa vibreze prin orice interpreteaza, as dori nespus sa am posibilitatea sa ajung in vara aceasta, la Bucuresti, la concertul sau...

| Alina_Maria_1994 a răspuns:

Da eu timp de o luna cantam piesa asta https://www.youtube.com/watch?v=55_l1jxFe2A in baia afara in casa nu conta unde ma aflam eram cu piesa asta :))), ce pot spune e ca ai gusturi bune la muzica, daca vrei sa scapi de ea incearca sa asculti alte piese de alte genuri de muzica care iti plac, sa fie ceva nou tot timpul sa nu exagerezi cu o piesa ca devine aiurea cat si pentru tine si pentru cei din jurul tau sa auda tot piesa aia