| Ioana05 a întrebat:

Care este primul aliment recomandat pentru alimentatia solida a bebelusului?

8 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Primul? Daca chiar primul, e simplu, o stie oricine - e laptele. Ai vazut bebelus care sa nu bea lapte?

| Zenithf a răspuns:

O, de ce nu sunteti atenti, a zis de alimentatie solida.
Primul aliment ar trebui sa fie legume/zarzavaturi fierte din supica, fara "ate" sau coji, pielite sau alte cele, bine pasirate sau date prin masina de tocat/robot. Se mai poate da si biscuiti cu mar dat prin razatoare, la fel, marul decojit si curatat de capsulele de seminte inainte, cereale sau cartofi fierti, banane. Atentie cu bananele si cerealele (nu biscuitii) pentru ca constipa.
De asemenea, se incepe cu putin, prima luna ar trebui ca 90% din alimentatie sa fie tot laptele matern, apoi din a doua luna se poate diversifica alimentatia, sa-i dai si carnita de pui fiert, un sfert de ou fiert (mai mult poate sa provoace alergie, urticarie).
Branzeturi si alte lactate ar fi bine sa-i dai numai dupa ce a incetat complet sa suga (cred, nu sunt sigur de asta 100%, poate numai anumite feluri de branzeturi).

| anad a răspuns:

Nu este un aliment anume, dar e recomandat sa-i dai : orez si cereale din orz si ovaz, cartofi, morcovi, mazare, fasole verde, avocado, banana, piersici, pere, mere. Este recomandat, la inceput cand il treci pe hrana solida, sa adaugi in mancarea bebelusului, lapte matern sau laptele praf cu care l-ai obisnuit pana acum.( http://www.babyonline.ro/......sului.html )

| fabiola a răspuns:

Morcov fiert sau banana! Se incearca cu cantitati foarte mici!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un copanel de pui mai mare.

| cosminbacau a răspuns:

Pai inainte de toate iti recomand sa vorbesti si cu un medic. Eu i-am dat morcov, telina, cartofel - fierte si carnita fiarta si am pus tot la robot. Iese ca o pasta. Aia e prima masa "solida"

| kenzo a răspuns:

Laptele de san este cel mai sanatos. ar trebui sa fie baza

| jana_2486 a răspuns:

Supa de albituri, radacinoase. apoi se baga treptat cate o leguma.pentru a se observa dk e alergic la vreuna din ele.