| ladyinredsaunegru a întrebat:

Imi doresc atat de mult un copil,insa imi este frica de el! Mai exact vad in jurul meu prietene care se plang ca nu mai pot, ca sunt obosite, ca e f greu cu un copil. Unele prietene nici nu mai au posibiliatea de sosete de cand au copil.Adica as da orice sa am si eu bebelus dar de ce imi este asa frica dinante sa am un copil.Adica eu mereu tot zis mai astept un an si tot asa ajung ca sunt singura care inca nu a reusit sa aiba un copil.Nu vreau sa par nebuna, dar ma intreb e normal sa imi fie asa frica, toata lumea descrie acest moment un dezastru si .....chiar nu stiu de ce imi este frica

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Intr-adevar,nu este usor sa cresti un copil.Dar incearca sa vezi partea buna si satisfactiile pe care ti le dau un copil.Fii mai optimista.Cine se vaita inseamna ca nu isi dedica tot timpul pentru asta.

| KodrutZ a răspuns:

Ce e aia "nu mai au posibiliatea de sosete"? Sa inteleg ca erau rupte in c*r de foame si totusi au facut un copil iar acuma se pling ca nu au cu ce sa il creasca? Ghinion. Copilul ar trebui sa te motiveze sa faci mai mult pentru el si pentru voi. Financiar si nu numai. E normal sa iti fie frica, dar ia si priveste si partea pozitiva. Nimic nu se compara cu copilul TAU, iar toate noptile nedormite se duc naibii cind vine la tine si te pupa sau te ia la dans. (a noastra are 3 ani si vreo 5 luni momentan, deci nu te gindi ca trebuie' sa astepti o mie de ani pina incepe sa aiba initiative de genul asta)

| SkyPilot a răspuns:

Este greu, dar sunt si foarte multe momente de neuitat. Daca nu ar fi decat partea pe care o descrii, nimeni nu ar face copii. Impartiti munca intre voi, ca nu il faci singura. Apuca-te de treaba, va merita din plin!

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

E normal sa iti fie frica. Dar poate exagerezi un pic in aceasta directie.

Gandeste-te cand erai de exemplu virgina si ai facut primul pas. Si atunci ti-a fost frica. Poate nici nu ti-a placut. Si totusi a durat putin.

Gandeste-te cand ai suferit ultima data in urma unei relatii, si atunci a fost greu, si poate parea ca nu se mai termina. Dar a trecut...

La fel o sa fie si cu un copil. E un fel de a spune a fi greu.Trebuie sa ai grija de el, o sa planga des, dar de fiecare data o sa iti deschida inima. O sa vorbesti doar despre el, o sa incerci sa ii oferi tot ce nu ai avut... etc.

Nu e un dezastru, e doar un alt mod de a vedea lumea. Un copil e putin diferit fata de modul in care vezi lumea acum.

Daca nu ai avut niciodata un catel, si deodata iei unul, poti sa te gandesti ca va fi o corvoada sa il scoti afara zilnic... sau poti sa te bucuri de celelalte momente...

La fel si cu copilul. O sa te obisnuiesti repede cu partea aia. O sa ti se para ciudat cand o sa creasca.

| valentingb a răspuns:

Frica ta este normală, și consider că asta arată faptul că ai fi o mamă bună. Te gândești că poate nu ai totul pentru copil și pentru tine. Ești grijulie.
Da, a avea un copil este extraordinar de greu. Nu mai ai timp pentru tine aproape deloc în primul an, e obositor, apar cearcăne și hey..cui îi mai pasă de ieșiri în oraș? Oricum îl apucă plânsul chiar când e mai liniște în restauranthappy
Dar a avea un copil e mai mult decât atât. Toate astea trec la un moment dat și ajungi să ai o frumusețe de copil care reușește să îți bucure zilele oricând, care te iubește și pe care îl iubești fără limite, pe care îl educi în așa fel să se descurce singur și când vezi că în sfârșit se descurcă singur în toate, atunci ai mulțumirea că ți-ai făcut treaba de mamă la modul superlativ!
Cred că primul pas ar fi să îi găsești un tată happy și apoi veți afla împreună dacă vreți sau nu un copil. Partea financiară este foarte importantă, e drept. Dar să știi că nu ghiozdanele cu Hannah Montana sau un smatphone îl fac pe copil fericit, ci părinții iubitori și interesați.
Dacă ai dubii serioase în legătură cu alegerea ta, cel mai bine ar fi să mergi la un cabinet de planning familial.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Pune mana si avanseaza profesional asa incat sa ajungi la un venit decent care sa-ti permita sa cresti un copil si asa o sa dispara si frica. In principiu in Romania este nevoie cam de 1500-2000 Ron/cap de persoana lunar in functie de locul in care traiesti. Cu alte cuvinte venitul familiei cu 3 membrii trebuie sa fie macar 1000 de euro (desi 1000 de euro este limita subzistentei in orasele mari). In caz ca venitul vostru va fi mai mare de atat, poti plati o femeie sa te ajute contra cost la curatenie si alte treburi de care tu nu vei mai avea timp sa te ocupi. Daca tu si sotul tau nu puteti ajunge impreuna la venitul sus mentionat atunci n-are niciun rost sa faceti copii pentru ca va chinuiti si pe voi si ii chinuiti si pe ei... Ce viata vreti sa le oferiti, una de sclavi sau una decenta?

| IsabelaIssa a răspuns:

Incearca sa privesti partea frumoasa a lucrurilor. Frica este normala. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Usor de ****, dar greu il cresti. Nu stiu cum este deoarece inca nu sunt tata, dar din cate mi-a povestit maica-mea si la cate am vazut in jur...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A creste un copil are si partile grele dar are si multe parti de-a dreptul minunate.

Scuza-ma ca spun asta, dar poate prietenele tale se plang pentru ca nu au fost pregatite material sa faca un copil.

Cred si eu ca este greu sa intretii unul si nu recomand sa aduci un copil in lumea aceasta daca nu ai ce sa-i oferi sau abia daca tu te descurci sa traiesti pe aceasta planeta. Doar ai chinui si copilul si pe tine.

Dar daca stii ca ai o situatie materiala care v-ar asigura si tie si copilului tot ce aveti nevoie si un mediu prielnic lui, go for it big grin Este ceva minunat si iti va aduce foarte multe momente frumoase in viata ta.

O zi placuta si sper ca te-am putut ajuta.

| emy a răspuns:

Buna seara! Eu nu am copii,dar,din cate stiu eu,este, intr-adevar, greu, dar si foarte frumos. Si mai stiu ca simtul matern care ti se dezvolta te va ajuta sa iti cresti copilul. Sper ca ti-am fost de folos. Te pup, pa, pa.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Trebuie mai intai sa te pregatesti. sa ai surplus de timp liber, bani, nervi, etc. + sa citesti carti despre cum se educa si se cresc copiii.