| andri22 a întrebat:

cand sunt deniile(denia mica, denia mare si cum se mai numesc aceste denii)si daca mai avem in afara de acestea alte denii? Multumesc. Funda+Vot

Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

Uite aici un link
http://www.crestinortodox.ro/......18261.html

2 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Doua sunt in saptamana care urmeaza, miercuri (Denia Canonului celui Mare) si vineri, celelalte incep in Duminica Floriilor.

| victorasM a răspuns:

Nu cunosc aceste denumiri pe care le folosesti tu chiar daca sunt pe specialitate. Dar denii avem doar in Postul Mare: in saptamana a cincea a postului (care urmeaza) avem miercuri Denia Canonului Sfantului Andrei Criteanul, iar vineri Denia Acatistului Nascatoarei de Dumnezeu. Cele mai frumoase denii le intalnim in saptamana mare si incep de duminica seara. Insa cele mai complexe si sensibilizatoare sunt Denia celor 12 Evanghelii din Sfanta si Marea Joi (seara) si Denia Prohodului Domnului din Sfanta si Marea Vineri (seara). Sper ca te-am ajutat funda?:d