| anonim_4396 a întrebat:

Care e cel mai mare pacat in opinia ta, sinuciderea sau necredinta? eu cred ca sinuciderea pentru ca este ireversibila, pe cand necredinta...cum dai de o problema, imediat crezi in Dumnezeu si te rogi la el(unul din exemple). dar si aici e cu dus si intors pentru ca daca ai credinta, din start nu te sinucizi ca stii ca este un pacat, deci necredinta ar fi mai presus decat sinuciderea.

9 răspunsuri:
| dragos9234 a răspuns:

Prostia.

| Thunderstruck a răspuns:

Nu stiu cum fac altii, dar cand am o problema nu ma rog la nici un zeu.Nu mai simt nevoia, e ca tutunul, dupa ce te-ai lasat de destul timp, nu mai simti nicio nevoie.

| GRs a răspuns:

Daca Biblia este adevarata Dumnezeu este cel mai mare criminal din istorie.Cum poti iubi un asemenea zeu?
https://www.google.ro/......https?/url

| M25M a răspuns:

De ce aceste notiuni sunt etichetate ca pacate din start?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Neascultarea si mandria, de la astea 2 pleaca tot raul; daca iti spune cineva sa faci ceva si nu faci deja nu ai ascultat si zici e mai destept ca mine si te-ai mandrit si pe urma faci ce vrei.

| imale a răspuns:

Toate sunt pacate ..nu este pacat mare si pacat mic.dar, singurul pacat care nu se iarta niciodata este vorbirea de rau impotriva Duhului Sfant, ..si nu o zic eu, asa zice Biblia.

| stefan2104 a răspuns:

Tu spuneai prima data ca sinuciderea este mai mare ca pacat. Apoi tot tu te contrazici zicand ca daca ai credinta, nu te sinucizi. Deci rezulta ca daca esti necredincios, te poti sinucide, pe lanca multe altele rautati izvorate din necredinta. Sinuciderea se naste din necredinta, avand multi alti frati si surori. reprezinta doar o parte din necredinta. Necredinta este intregul. Si nu-i adevarat ca daca dintr-un intreg luam o parte, este imposibil ca acea parte sa fie mai mare decat intregul din care a fost luat?! Iar daca ai necredinta, cum sa mai crezi in Dumnezeu? Asta insemna ca totusi mai ai credinta in tine. Deci un om necredincios ori se intoarce pentru totdeauna la Dumnezeu si devine credincios, ori nu se intoarce deloc. Aici ai putea spune ca ma contrazic. Tu vrei sa te referi la faptul ca de la necredinta mai exista intoarcere, insa de la sinucidere nu. dar daca sinuciderea izvoraste din necredinta, iar necredinta poate fi vindecata, sinuciderea, mai bine zis gandul de sinucidere poate fi vindecat. Daca cineva s-a sinucis, e un pacad de osanda vesnica in iad. dar daca nu se sinucide si face multe altele rele din necredinta si aduce prin acea necredinta si pe altii la ideea lui prosteasca, mai mare pacat face. sinuciderea implica un singur suflet, pe cand necredita, cea din care izvoraste sinuciderea, poate implica mai multe suflete.

| dracu14 a răspuns:

Prostia.prostia nu doare si nu are limite.

| lolium a răspuns:

Mai,in legatura cu sinuciderea, oamenii aceia sunt bolnavi si au nevoie de ajutor. cand ajungi la ideea ca nu merita sa mai traiesti, pentru tine nu mai exista notiunea de credinta, de ajutor, de pacat. chiar si celor care cred in dumnezeu li se poate intampla asta. e doar o perioada de ratacire si unii scapa cu viata, altii nu