| unoarecare2 a întrebat:

Ce carti de apologetica bune cunoasteti? Multumesc.

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Apologetica insemna la origini aparare rationala a credintei. Azi a ajuns sa insemne ca debitezi minciuni trase de par pentru a-i convinge doar pe cei deja convinsi.

| Nilsson a răspuns:

Cea mai bună carte de apologetică este chiar Biblia.

| Michael11 a răspuns:

Josh McDowell - "Mai mult decat un simplu tamplar" si cartea "Marturii care cer un verdict". Henry M.Morris-"Creationismul Stiintific". Richard Wurmbrand- "Umpleti vidul". Acestea sunt cateva carti relativ recente publicate si in limba romana. Dar in apararea crestinismului s-a scris inca din primele veacuri de crestinism. A scris Iustin Martirul, Ciprian, Clement din Roma, Irineu, Tertulian etc. In apararea crestinilor au scris si filozofii. Iti recomand sa citesti "Apologia lui Aristide". A fost scrisa de un filozof grec pe la anul 125 d.Cr.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai aici comentată o carte de.
https://dosarelexsikix.blogspot.com/......cel-o.html