| Inferno a întrebat:

Credeti ca secta Martorilor lui Iehova ar trebui interzisa in Romania?

43 răspunsuri:
| fllu07 a răspuns (pentru Holiday):

Asta il consideri argument la faza cu donatiile? daca da, esti slab. numa atat poti? m-ai dezamagit la faza asta. iar vorbesti fara sa stii.

| Holiday a răspuns (pentru fllu07):

"Abel, Enoh, Noe, Avraam, Sara, Isaac, Iacob Iosif, Moise, Aaron, parte a natiunii Israel care a ascultat, apoi diferiti regi fideli, intre care David, Solomon, Iosia, etc, iar mai apoi unii profeti la fel de fideli: Isaia, Ieremia, Ezechiel, Daniel, cei 3 tineri salvati dintr-un cuptor de foc: Anania, Misael, si Azaria, ar mai fi si Tefania, si Obadia, si Iona, si Osea, si Hagai, si Habacuc, Amos, apoi ajungem in sec 1, unde gasim multi aparatori ai invataturilor lui Isus Cristos: cei 12 apostoli, apoi Stefan, Corneliu, Pavel, Timotei, dar biblia spune ca cel mai mare Martor al lui Iehove a fost, este, si va fi Isus Cristos.

laughing Pana unde merge nebunia...laughing

Nu sunt sigur daca ar trebui sa fiti interzisi, dar daca toti din gasca sunt ca tine, internati la balamuc sigur.

| fllu07 a răspuns (pentru Holiday):

Vezi ce slab esti? nici macar nu ai cu ce contrazice, si ne cataloghezi drept bolnavi psihic. normal cand nu ai argumente logic este sa te recunosti invins. dar nu iti permite orgoliul sa recunosti asta. esti pe nicaieri.
nici nu imi mai pierd vreme cu tine.
interesant ca ti-am aticipat contra-argumentul (cel cu biblia, ca nu este valabila) si nici nu l-ai amintit, ci ai luat=o cu faptul ca martorii trebuie dusi la balamuc. cand o sa regreti cuvintele astea, o sa fie prea tarziu.

| Holiday a răspuns (pentru fllu07):

Ce naiba sa contrazic, nicaieri in poveste nu scrie ca aia-s martori. Harap-Alb nu e si el iehovist cumva?

| fllu07 a răspuns (pentru Holiday):

Ti-am zis, evrei 11. citeste. sau, ti-e frica de Biblie? ti-e frica sa te influenteze? ti-e frica sa nasca indoiala in mintea ta?

| Inferno explică (pentru fllu07):

Daca intrebam de alt cult ar fi venit cei din cultul respectiv si ar fi spus: "Da de ce nu ai intrebat de alt cult." si tot asa.

| Dandanache a răspuns (pentru fllu07):

Hai sa vedem ce stiu despre martori si cum se conformeaza cunostintele mele cu definitia cuvantului secta. Daca gresesc, te rog sa imi spui unde. Am mai avut discutia asta, asa ca o repet partial, mai mult pentru ceilalti, pentru ca voi stiu ca nu va schimbati parerea in veci.

"Comunitate religioasă desprinsă dintr-o religie mare". Bifati acest detaliu? Da. Prin propriul vostru manifest identitar, v-ati rupt de bisericile traditionale. Russell a fost primul. Prezbiterian dupa parinti, a renuntat la confesiune si a pus bazele comunitatii martorilor.

"în vederea practicării unui cult independent". Practicati un cult independent? Da. Aveti un nume, aveti o revista, aveti un site, aveti locurile voastre de intalnire. Si aveti o misiune.

"bazat pe o doctrină proprie". Aveti o doctrina proprie? Aveti: reintoarcerea la crestinismul apostolic, studiul biblic si propovaduirea exclusiva a mesajului biblic, respectarea literala a indicatiilor biblice (de aici principii aplicate, precum refuzul transfuziilor de sange si al inrolarilor in armata). Nu scrie DOGMA, nu scrie RIT sau RITUAL, scrie doctrina. Conform aceluiasi DEX, o doctrina reprezinta totalitatea principiilor unui sistem politic, științific, religios. Iar voi aveti principii.

Si cat timp Academia Romana, aceeasi care editeaza DEX si care a delimitat sensul cuvantului SECTA, scrie intr-un alt op de amploare, Dictionarul Enciclopedic, ca Martorii lui Iehova sunt o secta, trimiterile la verificarea cuvantului din partea voastra sunt de neinteles. Pur si simplu va sabotati singuri.

| milan9 a răspuns:

Daca o anumita grupare sau secta nu va disparea despre scena istoriei nu este nimic de mirare atunci: exista mii de secte care nu vor disparea...
Dar asta nu confera dreptate nici uneia, nu le confirma ereziile adunate in scurta lor istorie... sad

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Un "fiu al Bisericii"- (un simplu credincios) care încalcă reguli, reprezintă ALTCEVA decât BISERICA!

"Creştinii" se reprezintă doar pe ei înşişi. Asta datorită LIBERTĂŢII lor de a respecta învăţăturile Bisericii, sau de a le călca în picioare (aşa cum vedem din păcate uneori). Din acest motiv, ei nu sunt relevanţi decât pentru propria libertate, nu şi pentru Biserică, tocmai pentru că prin trădare s-au dezis de Biserica...
DOAR DACĂ ei respectă întru totul învăţăturile Bisericii lui Hristos, atunci se poate spune că reprezintă cu cinste Biserica.

| milan9 a răspuns:

Apostolii au fost martori ai Bisericii, si NU ai unei secte infiintate de un inselator din secolul XX!

"Îmi veţi fi Mie martori în Ierusalim (oameni ai Bisericii) şi în toată Iudeea şi în Samaria şi până la marginea pământului. " Dar unde erau iehovistii la începutul creştinismului?

| milan9 a răspuns:

Fondata pe minciuna si false profetii, gruparea iehovista a fost ridicata prin banii celor care si-au vândut avutul pentru a-l dona la cerere (catre secta) in asteptarea in repetate randuri (1874, 1914, 1915) a sfarsitul lumii prezis de manipulatorii lideri ai retelei: J. F. Rutherford, Russell, Knorr, etc.
Este o miscare ce sustine ca respecta biblia dar de fapt o calca in picioare fiind supusi orbeste interpretarilor liderilor manipulatori din State Unite care isi trimit frecvent modificarea teoriilor prin acele brosuri scrise de,, profetii" lor mincinosi;

Sa ne aducem aminte ce spune Sciptura despre profetii mincinosi: Deuteronom 18, 20-22;

| Inferno explică (pentru milan9):

Cu cine vorbesti?

| milan9 a răspuns (pentru Inferno):

Un anume "Inferno" intreaba daca "secta Martorilor lui Iehova ar trebui interzisa in Romania", iar eu i-am raspuns (fara a epuiza integral tema, e adevarat... happy ):
"Daca o anumita grupare sau secta nu va disparea despre scena istoriei nu este nimic de mirare atunci: exista mii de secte care nu vor disparea...
Dar asta nu confera dreptate nici uneia, si nu le confirma greselile adunate in scurta lor istorie..."