| Sawarekh a întrebat:

Cum sa-i aduc cuiva argumente ca adevarata religie nu consta in datini, traditii, ci credinta in Dumnezeu.

Am un amic care ma cheama la biserica la el, sa vorbesc cu preotul, el zice ca m-ar ajuta in problemele pe care le am, spune ca preotul e singura solutie.

Voi ce i-ati spune? e pur si simplu obsedat, se duce la manastiri in fiecare saptamana, si spune ca ortodoxismul e religia cea mai corecta.

Eu as spune ca ortodoxismul e o religie extremista, cine e de parere cu mine?

41 răspunsuri:
| Sawarekh explică (pentru Simpatic):

Consider ca cea mai corecta religie este babtismul.
Ideea este asa: ortodoxismul multe dogme, obiceiuri, datini ( unele utile, altele care nu au nici un folos ) tine doar de traditie.
De aceea am zis extremista fiindca sunt mult prea multe chestii de facut in religia asta, lumea devine un robot, se duce la biserica, si pleaca, in loc sa uite de adevarul adevarat ca nu un preot te mantuieste, ci Dumnezeu.
Ideea este ca bisericile majoritatea dintre ele sunt pe interes, imi pare rau ca spun asta, La noi politica cu religia se cam imbina, si reiese ceva toxic in societate.
Majoritatea sunt pe interes, fiindca nimeni nu are dreptul sa iti ceara tie bani, in Biblie este mentionat ca Dumnezeu nu iti cere nimic, ca sa devii mantuit, asta e problema ca oamenii ortodoxi se bazeaza pe icoane si pe preoti, dar logic vorbind, si din punct de vedere Biblic este ca tu, trebuie sa te rogi direct la Dumnezeu, ca sa te auda.

| Sawarekh explică (pentru FilosofulDepresiv2022):

Da inteleg perfect, Islamul este o ideologie periculoasa, nici nu pot sa o numesc religie.
Asadar revenind, de asta consider ca este extremista fiindca preotii, imbinarea religiei cu politicu, multiplele traditii ( pomana ) de ex, si altele, care nu isi au rostul din punct de vedere Biblic, etc.
Da, apreciez la ortodoxi ca au pastrat traditia cu psalmi care sunt cantati, etc. Ambientul dintr-o biserica ordoxoa este intr-adevar unul placut, insa degaba vi tu ca om acolo sa faci acele obiceiuri cand tot ce are nevoie omul este de o predica, pentru a intelege Biblia, a intelege ce vrea Dumnezeu sa trasmita.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Discriminarea femeilor
discriminarea celor cu alta orientare sexuala
interzicerea sexului in afara casatoriei
intezicerea transpantului de organe
interzicerea avortului in orice circumstanta
discrimanrea femeilor (stiu ma repede, dar e ceva foarte important)
interzicerea oricarei forme de educatie sexuala, ba chiar o batalie crancena dusa asupra acestui tip de educatie
postul

mai sunt, e asa ce imi vine la prima mana

| IonelaIasmina a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ok, părerea ta.

| IonelaIasmina a răspuns (pentru Sawarekh):

Da, mi-am dat seama ca ești creștin dintr un alt cult. Nu am spus sa crezi în preoți, ca nu i pupi pe ei laughing pupi icoanele. Ce sens are pupatul icoanelor? Pai, gândește te, noi ne rugam la Dumnezeu, da? Noi, toți creștinii îl iubim și ținem la el, ok? Bun. Pai și nu ți se pare normal ceea ce fac ortodocșii? Faptul ca pupa icoanele. Daca acolo sunt pictați sfintii, Iisus, Maica sa, nu este un gest frumos de a i pupa? Aprinderea lumânărilor. Asta, este, într-adevăr un obicei al ortodocșilor, dar, pomenile. Se spune(repet, nu zic eu, ci zic ceilalți oameni, din bătrâni, din preoți, etc.) despre pomeni ca. faci o fapta buna în numele celui răposat, și ca, dacă el a ajuns în iad, prin multe pomeni, sufletul sau poate fi ridicat de către Domnul din iad, în rai.
În Biblie nu spune, dar asa ze zice din totdeauna de aceste obiceiuri. Asa au mai spus calugarii, oamenii care se retrag în Mănăstiri, care îl studiază pe Dumnezeu mai mult decât oricine de pe acest pamant.

| IonelaIasmina a răspuns (pentru Sawarekh):

De-acord cu tine. Nu e frumos sa se ducă doar atunci la Biserica, doar că...nu toți fac asa. Doar aia fără cap și minte. Ori te duci mereu și cu credință, ori nu te mai duci deloc. dar asa sunt unii, nu toți.
Nu cred ca în religia ta/credința ta nu mai sunt și d-astia,, zăpăciți,, La cap

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Da' biblioteca sau chiar club/crisma ce are? https://matadornetwork.com/read/churches-turned-breweries-bars/

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Sawarekh):

Ia si compara un pic imbicseala aia sinistra de la ortodocsi cu o biserica catolica...

| Sawarekh explică (pentru suntserios):

Corect, crede ma ca am trait intr-o familie profund religioasa: nu ma lasa nici la televizor sa ma uit, pana la 14 ani nu am avut tv in casa...

| Simpatic a răspuns (pentru Sawarekh):

Baptismul este o religie protestanta ce s-a format din catolicism!
Sa nu crezi ca la baptisti nu se dau bani, fii atent SUA au cea mai puternica congregatie iar pastorii lor sunt printre cei mai bogati oameni! Din ce au facut acest pastori bani? Din darile pe care le da la biserica baptista cetateanul american!

| T0Teu a răspuns:

Ai dreptate. Adevărată religie chiar nu consta în datini și tradiții ( ba chiar eu cred ca ele sunt de origine păgână și nu sunt plăcute lui Dumnezeu). Dar cu unii oameni pur și simplu vorbești degeaba. Nu vor sa înțeleagă ca mântuirea nu atârnă de religie. Pana nu le schimba Dumnezeu inima, noi degeaba încercăm. sad