| dantiberiu5 a întrebat:

De ce cade Pastele pe date diferite in fiecare an?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sant date fixe in calendar, care nu se schimba deloc. sfintii imparati pe 21 mai, sfantul ilie pe 21 iulie paremi-se, craciunul ma rog or mai fi si altele.banuiesc ca este o munca extraordinara sa faci in asa fel incat sa corespunda toate la vremea si la timpul lor dar pastele invierea trebuie sa corespunda cu inceperea echinoxului de primavara pentru ca invierea Domnului sa invie si natura si omenirea dupa somnul iernii.este o lucrare Dumnezeiasca prin oameni si astre care o putem cuprinde unii mai mult altii mai putin fistecare dupa puterea de cuprindere cu mintea ce i-a fost data.si cunostinta de Dumnezeu e data fiecaruia cu masura, dar obligatia noastra este sa aducem rod fiecare dupa putere si cat i-a fost dat sa cunoasca.mai pe scurtdane pastele cade exact cand trebuie si lumina din cer cade la ierusalim ezact cand ii este timpul. crede cine vrea si cine poate.cine nu, sa fie sanatos.

2 răspunsuri:
| diana2004 a răspuns:

Pentru ca la fiecare luna se schimba datele de aceea exista calendar pentru fiecare an.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Deoarece calendarul evreiesc vechi se deosebeşte de al nostru. În vechime luna la evrei avea în jur de 28 de zile astfel că la câţva ani anul avea 13 luni.
Dar dacă ne gândim bine o dată nu cade în fiecare an în aceiaşi zi cum este cazul Paştelui - doar duminica.