| Narfundo a întrebat:

Dumnezeu nu este Iisus. Dumnezeu nu a murit pentru pacatul nostru.De unde sti tu ca Dumnezeu ne iubeste?

Răspuns Câştigător
| Qinz a răspuns:

Un creator a fost la inceput, dupa potop toti stiau povestea si tot asa pana s-au modificat numele si si-ai schimbat si zei, de aceea daca te uiti toti zei seamana intre ei, dar sunt niste zei incompleti, daca crezi In Dumnezeu ii cuprinzi pe toti zeihappy

48 răspunsuri:
| chazz a răspuns:

Ba da happy
Sfanta treime, confirma asta
Dumnezeu este intrupat in:
1.Fiul sau Iisus Hristos
2. Dumnezeu in persoana (nu stiu sa iti explic)
3. Sfantul duh.

sincer nu stiu daca este adevarat, cred in Dumnezeu, nu stiu adevarul despre aceasta lume.
Numai bine!
Dumnezeu exista happy (nu pot explica, dar stiu asta)
nu sunt un nebun, te asigur happy

| milan9 a răspuns:

Conform creştinismului, Mântuitorul Iisus Hristos este Fiul lui Dumnezeu.

| EmaS a răspuns:

Stiu pentru ca El mi-a iertat pacatele.
Dumnezeirea este formata din Dumnezeu-Tatal, Dumnezeu-Fiul si Dumnezeu-Duhul-Sfant.

| Narfundo explică (pentru chazz):

Stiu ca exista dar eu vorbeam despre Iisus. Multi il vad pe el ca pe energia suprema, divinitatea ce va veni si ne va ierta si judeca.

| chazz a răspuns (pentru Narfundo):

Mane nu imi permit sa mai raspund deoarece, nu stiu ce sa iti spun. Daca este adevarata faza cu apocalipsa pe 2012 vom vedea, singurul sfat pe care ti-l pot da e sa fii bun la inima altceva nu pot sa iti zic.
Numai bine!
P.S:eu il privesc pe Dumnezeu exact ca pe tatal meu de pe pamant.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru Narfundo):

Fii sigur.

| GRs a răspuns:

Deci Iisus si-a lasat propria mama insarcinata cu El insusi, se ruga tot Lui insusi, si-a spus Lui insusi cand a fost rastignit sa-i ierte pe oameni, sta de-a dreapta Lui insusi.
Cel mai corect e sa recunosti ca de fapt trinitatea nu e unul si acelasi Dumnezeu ci trei entitati diferite.

| Qinz a răspuns:

Uite toti aicea se incurca fi atent.
Dumnezeu este rangul celor 3: Tatal, Fiul, Duhul Sfant.
Tatal, este cel mai puternic, de ce? pentru numa el stie ca va veni sfarsitulhappy.
Dumnezeu Tatal, s-a impartit in 3 persoane, dandu-le persoanelor respective la fel gandire libera, dar inteleapta ca a lui.
Deci Dumnezeu Tatal este cel mai mare
Isus este fiul
Duhul sfant, cine stie.

| Narfundo explică (pentru chazz):

Totusi banuiesc ca pe tatal tau il mai urasti din cand in cand sau nu alpreciezi in totalitate.Crezi ca este bine sa il vezi astfel si pe Dumnezeul cerurilor?

| Narfundo explică (pentru GRs):

Bine inteles Andrei, uite un raspuns inteligent

| Narfundo explică (pentru Qinz):

Eu zic ca este doar o boala a trecutului schizofrenie, in care oamenii obisnuiau sa mai vorbeasca singuri din cand in cand, uitandu-l pe Dumnezeu adevarat, caci am citit odata undeva ceva interesant, ca oamenii intre timp s-au pierdut prin ritualuri in loc sa faca cele placute Domnlui

Răspuns utilizator avertizat
| Narfundo explică (pentru FanCmPunk):

Ce anume?

| M25M a răspuns:

In biblie este o parte in care spune ca Dumnezeu, Isus si Sf Duh sunt una si aceeasi chestie, bine... in alta parte se face referire la doua entitati diferite Isus fiind una Dumnezeu Tatal fiind alta. Acum na, alege si tu o parte si gata.

| Silyca a răspuns:

Asta nu mai tu o poti gasi
dar vei avea nevoie de ani de cautari si lupte launtriceadica cu tine insati.
Si mai vreau sa adaug ceva m-am uiitat peste intrebarile tale si avem 85% aceleasi pareri si mod de gandire si mi se pare interesant.

| Qinz a răspuns (pentru Narfundo):

Poi si Dumnezeu zice ca oameni se vor inchina la toate tampeniile.
Pe mine ma dispera cand ii aud pe alti ca zic ca iudaismul este religie imprumatata.
Toti zic ca sti ca Iudaismul s-a luat, adica exista mai multe si de astea cu Adam si Eva, sti? Akamur(Adam), si zic ca alea erau religii mai vechi de unde s-o luat religia iudaica, daca iti zice cineva asa ceva fi atent, ca multi crestitni am vazut ca se blocheaza, zici ca ar fi batuti in cap.
A fost un potop clar!, Noe s-a debarcat de pe Arca si de acolo s-au inmultit oameni, toate culturile au cate o poveste despre 2 oameni care au coborat de pe o arca si apoi s-au inmultit.
Normal ca eva si adam se numesc alfel, deaorece povestile se schimba, dar ideea este tot aceeasi, si de aicea deriva si mai multe credinte.
Toti zeii sunt reprezentari a lui Dumnezeuustraight face, toti ceilalti sunt zei incompleti, ca allah, zalmoxis toti.
Ti-am zis doar sa stii, ca vedeam de multe ori astatongue, scuze ca am deviat de la subiect.
Adica mai multi oameni care coboara de pe arca nu animale.

| Silyca a răspuns (pentru GRs):

Exact,un raspuns bun felicitari!

| Narfundo explică (pentru Silyca):

Totusi exista un 25 %.Ce vrea sa reprezinte el? Unde nu ne potrivim noi in gandire?

| Narfundo explică (pentru Qinz):

Asa cum povestea lui Noe este cunoscuta, mai sunt multe alte povesti cu multe asemanari dar cu personaje diferite.E posibil ca acesti Dumnezei sa fi ales in trecut mai multi oameni speciali"?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru GRs):

Ai impresia ca va accepta un crestin ca isus este un semizeu?

| Narfundo explică (pentru anonim_4396):

Mult asteptatul Gaia.Ma bucur ca ai dat si tu pe aici. Tineam sa iti zic ca imi plac melodiile alea care le ai de la echilibrium sau cum se numesc? dar nu toate, unele sunt urate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Narfundo):

Ah, te rog, fara aplauze oh go on

Melodiile de la Liquid Stranger?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Qinz):

Un potop de proportia celui biblic nu a fost (ever).

| Narfundo explică (pentru anonim_4396):

Aha.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Este Iisus Dumnezeu? A pretins vreodată Iisus că este Dumnezeu?

Întrebare: Este Iisus Dumnezeu? A pretins vreodată Iisus că este Dumnezeu?

Răspuns: Iisus nu a fost surprins niciodată în Biblie spunând exact " Eu sunt Dumnezeu." Aceasta nu înseamnă totuşi că El nu a pretins că este Dumnezeu. Iată de exemplu cuvintele lui Iisus din Evanghelia după Ioan 10:30: "Eu şi Tatăl una suntem." La prima vedere, asta nu pare a fi o revendicare de a fi Dumnezeu. Totuşi, examinaţi care a fost reacţia evreilor la cuvintele lui Iisus: "Nu pentru o lucrare bună aruncăm noi cu pietre în Tine, ci pentru că eşti o hulă, şi pentru că Tu, care eşti un om, Te faci Dumnezeu" (Ioan 10:33). Evreii înţeleseseră faptul că Iisus declarase că El este Dumnezeu. În versetele următoare, Iisus nu şi-a retras niciodată vorbele prin a le spune evreilor că El nu ar fi Dumnezeu. Aceasta indică faptul că Iisus a spus adevărul cu privire la aceea ca El era Dumnezeu, declarând "Eu şi Tatăl una suntem" (Ioan 10:30). Ioan 8:58 este un al exemplu în acest sens. Iisus a spus: "Adevărat, adevărat, vă spun că, mai înainte ca să se nască Avraam, sunt Eu". Din nou, ca răspuns, evreii au ridicat pietrele pentru a-L omori cu ele (Ioan 8:59). De ce ar fi vrut evreii să Îl omoare cu pietre pe Iisus dacă El nu ar fi spus ceva despre care ei să fi crezut că este blasfemiator, în cazul acesta, să pretindă că este Dumnezeu?

Ioan 1:1 spune: "Cuvântul era Dumnezeu". Ioan 1:14 spune: "Cuvântul S-a făcut trup." Aceasta indică foarte clar că Iisus este Dumnezeu întrupat. Faptele Apostolilor 20:28 ne spun: "... păstoriţi Biserica Domnului, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." Cine a câştigat Biserica cu sângele Său? Iisus Hristos. Dar Faptele Apostolilor 20:28 declară că Dumnezeu a câştigat Biserica cu sângele Său. Prin urmare, Iisus este Dumnezeu!

Toma, ucenicul lui Iisus, I S-a adresat astfel: "Domnul meu şi Dumnezeul meu" (Ioan 20:28). Iisus nu l-a corectat pe Toma în nici un fel. Tit 2:13 ne încurajează să aşteptăm venirea Dumnezeului şi Mântuitorului nostru – Iisus Hristos (vezi si 2 Petru 1:1). În Evrei 1:8, Tatăl declară despre Iisus: "pe când Fiului I-a zis: "Scaunul Tău de domnie, Dumnezeule, este în veci de veci; toiagul domniei Tale este un toiag de dreptate."

În Apocalipsa, un înger l-a învăţat pe apostolul Ioan să se închine numai lui Dumnezeu (Apocalipsa 19:10). În mai multe locuri din Scriptură Iisus primeşte închinare (Matei 2:11; 14:33; 28:9, 17; Luca 24:52; Ioan 9:38). El nu a interzis niciodată oamenilor să I se închine. Dacă Iisus nu ar fi fost Dumnezeu, El le-ar fi spus oamenilor să nu I se închine, după cum a făcut îngerul din Apocalipsa. Există şi multe alte versete şi pasaje din Scriptură care argumentează dumnezeirea lui Iisus.

Cel mai important motiv pentru care Iisus trebuie să fie Dumnezeu este că dacă nu ar fi Dumnezeu, atunci moartea Sa nu ar fi fost suficientă pentru plata păcatelor întregii lumi (1 Ioan 2:2). Numai Dumnezeu putea plăti o astfel de pedeapsă infinită. Numai Dumnezeu ar putea lua păcatele lumii (2 Corinteni 5:21), numai El ar putea muri, şi apoi învia – demonstrând astfel biruinţa Sa asupra păcatului şi a morţii.

| aiCEVAcuMINE a răspuns:

Poate ca nici nu exixta

| danay72 a răspuns:

Asa e. Dumnezeu e Tatal lui Isus.Stim ca ne iubeste din tot ceea ce a facut pentru noi, de exemplu, creatia, apoi a permis ca fiul lui sa moara pentru noi.Romani1:20,Ioan3:16

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa afirmatiile din postarea ta, eu nu-ti pot raspunde, fiindca tu nu existi.

| EmaS a răspuns (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Daca un om are un copil acesta ce va fi, nu tot om? De aceea si Fiul va avea aceeasi natura ca a Tatalui, deci Dumnezeu.El face parte din Trinitate.

| EmaS a răspuns:

Eu cred ca tie iti era somnic, de aceea nu stii ce ai scris!