| 4b a întrebat:

Esti ateu si TREBUIE sa aderi la o religie. Pentru ce religie optezi?

39 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Intrebare aberanta, daca esti ateu nu aderi la nicio religie, si cine poate sa iti impusa asa ceva?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da de ce "TREBUIE"?
"Pentru ce religie optezi"... niciuna.

| M25M a răspuns:

Daca as fi obligat as alege budismul.

| C0nstantin a răspuns:

1. Nimeni nu iti poate impune sa aderi la vreo religie.
2. Chiar daca "trebuie", prefer sa fiu exceptie si sa raman ateu.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Panteism.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca as fi ateu si ar trebui sa aleg o religie as alege religia pe care o am acum si anume: satanism spiritual

| danut a răspuns:

Acolo unde crezi ca se afla si Dumnezeu sau unde te "duce" cautarea Acestuia.
P.S. Uni l-ar vedea pe Dumnezeu si in colbul strazii (apropos de panteism) dar trebuie sa depasesti acel stadiu de subdezvoltare intelectuala ce si-L imagineaza pe Creator salasluind undeva pe un acoperis incrispat intr-o antena de satelit (pronuntate probleme cu "doxa").

| dracu14 a răspuns:

Satanism laveyan

| Hombre a răspuns:

Mi-as face propia religie, Kama Sutra.

| nesuferit a răspuns:

Mias crea propria mea religie, zeu principal o piatra

| Inferno a răspuns:

Panteism.

Răspuns utilizator avertizat
| Azµre a răspuns:

Niciuna.

| mixxjim a răspuns:

De ce trebuie sa aderi la o religie? Credinta nu-i suficienta? Oricare ar fi religia, esenta este credinta. In orice religie oamenii cred in cineva/ceva, indiferent ca se cheama Dumnezeu sau oricum altcumva. Religia doar ofera posibilitatea exprimarii credintei intr-un mod organizat (uneori) dar cred ca nu are nicio importanta ca intri intr-o biserica, sau templu, sau moschee - cel in care crezi te aude oricum, de oriunde, asa ca chiar nu conteaza cum se numeste acea forma de organizare.

| SaveTheNature a răspuns (pentru anonim_4396):

Mihai 25 a inteles intrebarea. Tu nu ai inteleso. De ce oare?

| Kaℓi a răspuns:

Baha'i.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Budism, imi place sa stau pe buda.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Rămân ateu că doar nu m-au luat de cap credințele!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Penticostali.
Te pup!

NOname
| NOname a răspuns:

Eşti amuzantă...şi TREBUIE să suferi. Pentru ce chin optezi? :))

http://youtu.be/r-eXYJnV3V4

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Eu am pus o alta intrebare si am raspuns la principala in cazul in care nu ai observat (si se pare ca nu. De ce oare?). Nu aleg niciuna chiar daca TREBUIE. Daca nu vreau sa fac ceva, nu o fac. Mai simplu de atat nu poate sa fie. Am trecut de mult de prietenii imaginari si nu vad logica in a accepta o religie. Toate au chestii psiho-pupu care nu pot fi dovedite. Ma insult pe mine daca optez pentru una fara dovezi.

| Decrepit a răspuns:

Budism.E o eschiva bunicica, cand caut o religie care nu e tocmai religie.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

In care ai fost botezat?

| chelstone a răspuns:

Eu cred ca Hitler si cu Stalin au facut hata - hata si ai iesit tu, altfel nu se explica aceasta tendinta de impunere autoritara.

| Calininio a răspuns:

Cum adica "Trebuie"? Cine te poate obliga sa aderi la o religie? Mi se pare absurd. Dar daca as avea un castig din a adera la o religie, m-as duce la religia Monstrului Zburator din Spaghete.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Panteism.

| Încrucişătorul a răspuns:

Cam militantă cerinţa...

| FucktheSystem a răspuns:

Budismul, claaaaaaar. Deși nici nu știu dacă poți să-i zici religie, e mai mult un stil de viață după mine.

| 4b explică (pentru NOname):

laughing nu-i frumos cum joci NO...

| 4b explică (pentru Încrucişătorul):

big grin riscu' Trex...