NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Preoţii vor (şi primesc) nu doar finanţarea construcţiilor de biserici noi (cam una la 3 zile, la cele peste 18.000 deja existente), ci şi finanţarea restaurărilor celor vechi (eventual, trăsnite de "Dumnezeu" într-un sat de "sfinţi").
https://www.facebook.com/....../photo.php
(Nici Doamne-Doamne nu mai vrea biserici şi hoţi.)
Până când o să finanţăm prostia (obligaţi-forţaţi)? De ce banii din bugetul de stat şi bugeturile locale nu se duc unde sunt necesari, ci sunt risipiţi pe inutilităţi şi superstiţiile unora? De ce li se acordă dreptul primarilor de a da banii publici pe biserici şi nu pe asfaltarea străzilor, grădiniţe, şcoli, spitale...? De ce sunt lăsaţi de capul lor (mai ales dacă este evident că e semi-gol)?

106 răspunsuri:
NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/....../photo.php

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/....../photo.php

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La biserica de la noi se lucreaza de 20 de ani doar la restaurare si cred ca o sa mai dureze 20 de ani ca sa fie gata.
Nu mor caii cand vor cainii si nu o sa ne apucam sa lasam bisericile in paragina de dragul celor fara niciun Dumnezeu.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Bisericile daca sunt in patrimoniu UNESCO trebuie restaurate, sunt pline de istorie, unele sunt restaurate din donatii si din fonduri europene mai nou

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

Unde dai si unde crapa... E chiar asa de greu sa gandesti obiectiv, impartial, sau tu ai citit intrebarea printre randuri?
"Cainii" vor doar corectitudine, dreptate, egalitate, adevar, normalitate... ei nu vor sa-ti fure drepturile domnule, ai dreptul sa crezi ce vrei si in ce vrei, dar credinta ta(cu tot ce cuprinde ea) sa nu defavorizeze pe altul, cu alte cuvinte, drepturile altuia sa nu depinda in nici-un fel de credinta ta. Ai bagat ca exemplu un caz(biserica de la tine), dar problema se pune la nivel national(toate cazurile). Un caz nu face regula aici...

| milan9 a răspuns:

Oricum suma pentru toate cultele la un loc (intra aici si renovarile si contructiile noi dar si acei 40 % din salarii) este de 15-20 de ori mai mica decat cea pentru invatamant.

Deci, cred eu, ca si daca s-ar sista cu totul aceste contributii de la stat pentru culte, nu stiu ce avantaj suplimentar ar avea cei care in mod obisnuit fac risipa si pierd banul public la nivel de consilii locale.

Nu cred se vor construi cu unul sau 2 spitale sau scoli in plus, ci vor primi consiliile locale mai multi bani pentru risipa, pentru mafia spalarii de bani: asfaltari si drumuri prost executate, de unica folosinţa (sezoniera).

Daca in cazul unui departament care primeste o suma de bani de al stat se vad fapte concrete si multe biserici contruite (care sunt de fapt ridicate prin efortul enoriasilor), de ce nu se vad lucruri concrete in cazul departamentelor care primesc sume de 15-20 ori mai mari?

| milan9 a răspuns:

Sper ca măcar atunci cand o sa se opreasca de tot finantarea acea, sa nu mai fie astfel descutii anticrestine...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Alphawolf):

La bloc de exemplu cand 999 de apartamente vor renovarea edificiului si unul se pune de-a curmezisul ca el e mai cu mot si vrea" doar corectitudine, dreptate, egalitate, adevar, normalitate." cum se procedeaza?
Se renoveaza indiferent de parerea lui.
Cam acelasi procent il au si ateii mioritici.
Deci?

| teodor63 a răspuns:

Taci ca nu stii ce e asta

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

De unde ai scos-o ca acel locatar vrea doar corectitudine, dreptate, egalitate, adevar, normalitate? Poti sa-mi argumentezi? Nu prea cred. Nu e bun exemplul tau, mai cauta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca sondajele spun altceva si pentru ca unelte electorale se fac din ceea ce spun sondajele.
Oare de unde ti-a venit tie ideea ca se lucreaza in interesul populatiei?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toti stim ca preotii se lafaie in bani si ca acei bani ar trebui sa ajunga altundeva. Asa ca nu iti mai bate capul cu sistemul romanesc de rahat ca iti pierzi timpul.

| Alphawolf a răspuns (pentru milan9):

"Oricum suma pentru toate cultele la un loc (intra aici si renovarile si contructiile noi dar si acei 40 % din salarii) este de 15-20 de ori mai mica decat cea pentru invatamant."

Te rog ia in considerare faptul ca de invatamant si consilii locale toti avem nevoie, de biserici sau actiuni religioase, nu. Un alt aspect, comparatia ta este deranjanta, iar de prejudecati(vizibil influentate de...) nu avem nevoie.

"Daca in cazul unui departament care primeste o suma de bani de al stat se vad fapte concrete si multe biserici contruite (care sunt de fapt ridicate prin efortul enoriasilor), de ce nu se vad lucruri concrete in cazul departamentelor care primesc sume de 15-20 ori mai mari?"

Concretul tau este foarte curios de reusesti sa vezi doar latura care iti convine, iar pe cealalta sa o denigrezi. Iar aici nu ne intereseaza concretul la care te referi, ci utilul, nu constructia ci scopul ei(rezultatele concrete obtinute de pe urma unei constructii, nu iluzii).

| Mădă0611 a răspuns:

Asfaltarea strazilor, gradinite, scoli, spitale treaca mearga, dar cresterea taxelor si impozitelor, sau noi taxe si impozite pentru ca nu sunt bani la stat, asa tot in cetateni dau, astfel o sa scada cererea de produse si servicii care inseamna concedieri sau chiar faliment, alte concedieri - somaj - cerere scazute - concedieri - somaj - bani mai putini la stat - iar taxe si impozite, cand ar putea sa fie altfel, se micsoreaza taxele si impozitele, creste cererea --> noi locuri de munca --> bani la stat din impozitul pe venit/profit, asa am avea bani de scoli, spitale, sosele, si tot ce e necesar intr-o tara care se vrea civilizata, ciuciu, noi vlem biselici love struck, scoala prosteste copiii, spitalele sunt inutile daca il aveam pe dumnezeu.

| usuk a răspuns:

Semi-gol!? hmm, ma tem ca ii cam supraestimezi

cum am mai spus, degeaba s-ar schimba maine guvernul, daca NOI nu ne schimbam, situatia va ramane..aceeasi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La mine-n cartier e biserica plină de nici nu poți respira. Mi-am pierdut cunoștința acum câțiva ani acolo...
Poate de-aia se tot construiesc, că proști care să doneze sunt mulți, sperând la miracole și așa mai departe.

Sper că se vor plictisi de biserică și se vor reorienta spre ceva mai comod și cu șanse mai reale(=mari) de reușită.

| thalyslly a răspuns:

Pentru ca asta e mentalitatea noastra idioata, sa finantam homosexuali in rochii

| gaby5995 a răspuns:

Aici e cu "dus in intors".
Tu ai nevoie sa-ti mantuiesti sufletul. Nu ai nevoie de asfalt. Noi nu trebuie sa-i judecam (asta o va face Dumnezeu. El le va cere socoteala de banii aceia)

| JucărieLEGO a răspuns:

Pai deh, o biserica(cladirea) e "Casa Domnului"... poti sa si stai acolo, intr-un loc asa primitor dupa aspectul grandios, pe cand un spital trebuie sa fie respingator si sa-ti aminteasca ca ai totusi o casa...
Preotul mai sta si el in acea "casa" in care-si desfasoara activitatea cu enoriasii, deci conteaza cica, dar medicul nu sta el in salon cu pacientul, duh! Dar biroul lui e confortabil si curat. ": ))"

Daca asemenea intrebari ca ale tale ar lua forma unei emisiuni TV(n-am mai deschis televizorul de ani buni), sa se faca o campanie pe treaba asta...pun pariu ca dupa un episod la TV in ziua urmatoare o vor scoate la ordinele Prea Fericitului Patriarh pentru ca ii vor pune afacerea in pericol. Deja imi si circula o sumedenie de articole TNR prin minte. ": )"

Imnul Romaniei ar trebui schimbat cu:
http://www.youtube.com/watch?v=KoNcDm9Wj7w

Apache
| Apache a răspuns:

Jesus poate nu mai vrea biserici...dar poporul da.

Ca astia suntem...parca suntem un popor nascut in biserica.
Uita-te la statistici cati atei si cati crestini sunt in Romania.

Pai cum ai vrea se schimbe ceva cand oponia generala este atat de mult in favoarea bisericii?

| Vvistula a răspuns:

Hei, oamenii trebuie sa dea bani multi Domnului pentru a avea un palat mare in rai caci Domnul are mare nevoie de bani. De ce are nevoie de bani? pentru constructia bisericilor care stranga alti bani pentru. nimic, biserica ar trebuie sa construiasca din propriul buget scoli spitale etc, pentru a ajuta oamenii, fiindca cu asta ar trebui sa se ocupe biserica
Intrebarea ta era de ce banii se duc pe prostii si nu unde trebuie, noi cei de aici nu prea avem cum sa stim fiindca nu suntem mari patriarhi sau cel putin preoti si totusi incercam sa aflam cu ce folos, daca nu putem face nimic noi cei de aici.

| sublime89 a răspuns:

laughing De ce au bisericile nevoie de paratraznet oare? thinking De ce are nevoie papamobilul de parbriz antiglont? Se pare ca au mare incredere in zeul lor preferat.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect!

mariana
| mariana a răspuns:

Intrebari, intrebari pe o tema care atrage dezbateri si care, in acelasi timp, creaza tensiuni.
Ateii sau liber cugetatorii, cum i-am numi, sunt putin fata de marea masa a populatiei din tarile estice, care s-au aflat o perioada indelungata sub "domnia" comunismului, socialismului, ori cum i-am spune.
Si mie mi se pare ca este prea mult festivism in religie, odajdiile preotilor sunt prea dichisite, prea scumpe si ar trebui sa fie simple si ieftine, asa cum erau si cele ale misionarilor care au raspandit crestinismul in lume.
Astazi conceptul s-a schimbat, prelatii apreciaza ca, numai asa pot fi crezuti ca sunt mesageri divini, daca stralucesc precum soarele, asa ca odajdiile lor, sunt brodate cu fir de aur si sunt impodobite pentru a diferi de laici si de drept-credinciosi.
Sunt multe biserici si se mai construiesc inca pe considerentul ca, intre ortodocsi si greco-catolicii, uniti cu Roma, sunt neintelegeri si nu se redau lacasurile de cult pentru cei desfiintati abuziv in comunism.
Crestinii vor sa aiba un lacas de rugaciune si asa un grup restrans propune sa sa mai faca o biserica si Patriarhia aproba.
Sunt de acord ca, vechile biserici, care sunt in patrimoniu trebuie renovate ca fac parte din istoria noastra si trebuie sa existe si pentru urmasi, insa desigur ce e mult strica, daca se construiesc mereu noi biserici, in detrimentul altor investitii.
Bugetul se "construieste" dupa propuneri si fiecare minister vine cu solicitarile sale, asa ca, noi, care nu avem painea si cutitul in mana, nu prea avem ce face.
Ai dreptate, sunt scoli care sunt departe de epoca actuala, cu latrine in curte, in care se mai ineaca copii, dupa cum stim deja, din cazurile intamplate, dar invatamantul este cu un buget restrictiv, cadrele didactice sunt nemultumite de salarii si ies in strada, investitiile sunt oprite din lipsa de lichiditati pentru dezvoltare si doar asa se mai face cate ceva daca se mai primesc si fonduri europene.
Revolta noastra nu ajuta la nimic, se stiu necazurile si pe site-ul acesta orice am face tot noi le citim si ne spunem parerea.
Poate ca este nevoie de o scrisoare deschisa, in care sa se adune semnaturi si sa se afle apoi la Guvern, la Patriarhie, ce parere au unii oameni despre ce se vede din afara retelei lor si cum ar trebui sa ne unim eforturile pentru a rezolva si unele probleme de interes social si nu numai.
Eu sunt crestina, cred ca exista o forta divina ori superioara care ne-a creat, dar nu merg la biserica si nu fac parada de crezul meu, casa mea este "biserica" mea si caut sa fiu un om bun si sa fac fapte bune, omul definindu-se prin faptele sale si nu prin vorbe.
Suntem liberi sa gandim, sa credem si sa ne manifestam dar, cred ca nu acesta este cadrul in care sa se creeze asemenea dezbateri, care asa cum am precizat deja, creaza niste disensiuni intre userii sit-ului.
Eu, n-as mai insista la acest capitol, as incerca o varianta externa care sa ajunga si la urechile celor ce decid, asa cum am mentionat mai sus.
Sper ca n-am suparat pe nimeni, nu aceasta a fost intentia mea ci, doresc sa nu se ajunga iar la conflicte pe site, care sa degenereze, deoarece nu aceasta este menirea TPU.
Un gand bun, lumina in suflete si o minte cat mai deschisa pentru a ne accepta unii pe altii asa cum este normal.

NOname
| NOname explică (pentru mariana):

Şi eu sunt pentru o acceptare...reciprocă.
În mare parte îţi dau dreptate, Mariana, şi îţi mulţumesc pentru un răspuns amplu şi elaborat.
Însă când spui că revolta noastră nu ajută la nimic şi astfel de subiecte nu ar trebui abordate în public, nu pot să fiu de acord cu tine. Sunt de părere că o shimbare în bine va veni în primul rând din informarea corectă a populaţiei, de la o conştientizare colectivă că există o problemă şi de vocea majorităţii (a fiecăruia în parte) depinde când şi dacă această problemă va fi soluţionată.

http://i.imgur.com/mvq3lDQ.png

În noi este puterea, deşi nu suntem (pe deplin) conştienţi de ea.

Este bine, cred eu, ca oamenii să fie cât mai informaţi şi să poată să-şi spună liber părerea, oricât de delicat şi controversat ar fi subiectul. :)

mariana
| mariana a răspuns (pentru NOname):

Cred ca n-ai inteles exact sensul raspunsului meu, eu am subliniat faptul ca, in aceasta retea de socializare, acest site TPU, nu sunt prea multi useri care sa poata lua cunsotinta de aceasta dezbatere, de aceea am propus ca sa se lanseze pe internet o scrisoare deschisa, la care sa adere cat mai multi utilizatori din lumea virtuala, si atunci am putea ajunge la un rezultat, care sa fie profitabil, pentru ca ar avea efectul scontat, l-ar "auzi" si cei care astazi se gandesc doar la ei si la interesul cultului ortodox.
Stiu ca au fost anterior multe conflicte intre ateisti si credinciosi, care au degenerat si nu doresc din nou sa se intample acest lucru si tu, in ultima perioada ai abordat unele intrebari care au atins subiectul "religie" si m-am gandit ca, ar fi din nou posibila o noua "altercatie" pe site si eu personal nu-mi doresc acest lucru, tocmai pentru ca te apreciez si stiu ca tu esti una dintre persoanele care au adus o contributie pozitiva pe acest site.
Posibil ca, raspunsul meu fiind mai lung nu l-ai citit pe tot si atunci ai tras concluzia ca: asta e, nu avem ce face, fiind concluzia raspunsului meu.

NOname
| NOname explică (pentru mariana):

Probabil nu prea vizitezi categoria "Religie". : ))
Altercaţiile - diferenţele de opinii şi controversele pe teme religioase (plus social-politice) - au existat, există şi vor exista, cât timp va exista religia şi omul. Nu e nimic nou sub Soare. : )

Am înţeles ce ai vrut să spui, Mariana, şi sunt de acord şi cu petiţiile pe această temă (care sunt o idee bună şi care sigur există), însă sunt de acord şi cu informarea şi abordarea acestor subiecte pe site-urile de socializare, cum este şi TPU (cine să semneze acele pitiţii, dacă oamenii nu vor fi informaţi şi nu vor şti exact despre ce este vorba?). Nu văd nimic rău în asta, din contră. Orice contribuţie la această cauză (stoparea abuzului de putere), oricât de mică, este binevenită, cred eu. : )

mariana
| mariana a răspuns (pentru NOname):

Din varii motive nu prea am activat pe acest site, acum am avut putin timp si m-am gandit sa raspund si eu intrebarilor tale, nu ca ti-ar fi lipsit, deoarece ai foarte multi vizitatori pe site si ti se dau multe raspunsuri la intrebarile puse de tine ci, pentru a-mi mai exersa si eu creierul si am expune parerile, in legatura cu temele abordate.
Este bine sa se ia pozitie dar, daca se insista prea mult pe o asemenea tema, nu sunt convinsa ca rezultatul va fi cel pe care ni-l dorim, pe criteriul ca totul ramane doar intre noi si parerea noastra nu este auzita de cei ce iau decizii.
O seara placuta si nu-ti mai chinui sufletul, nu este bine nici pentru tine ca persoana.

NOname
| NOname explică (pentru mariana):

Mulţumesc, Mariana, şi pentru implicare, şi pentru intenţii bune. Apreciez.
Sănătate şi toate cele bune. : )

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/....../photo.php