| aimullah123 a întrebat:

Am o persoana apropiata care are fibrom uterin.
Operatia este grea sau usoara?
Trebuie scos uterul cu totul?
Ce complicatii pot sa apara?
Se poate face prin laparoscopie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

1. Depinde. Poate chiar să nu fie necesară. Doar un medic ginecolog poate decide;
2. Nu neapărat. E decizia medicului, în funcție de dimensiunea fibromului;
3. nu vrei să știi...
4. nu știu, dar nu cred.

| Violleta2022 a răspuns:

Operatia este foarte-foarte usoara!
Se face laparoscopic, se scoate totul prin vagin si gata.
In 6 saptamani este refacuta.
Da, se scoate uterul si colul uterin, totul extras prin vagin, apoi se coase si totul este ca nou, in doar 6 saptamani. Sexul este super dupa aceea, fara dureri, fara menstruatie si fara riscuri.