| ღmarynaღ a întrebat:

Ce pot manca daca am varicela? si cat dureaza in total, funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Regim de urmat doar in perioada febrila : http://www.cepapam.ro/regimul-alimentar-in-varicela/
Eruptia veziculelor dureaza 7-10 zile iar pana la vindecarea completa a acestora ( veziculele fac o crusta/coaje care va cadea) pot trece 20 de zile.

10 răspunsuri:
| JahBless a răspuns:

Dureaza cam 2 saptamani dar daca te scaprini o sa dureze si mai mult.fa tot posibilul sa nu te scarpini.vor ramane cicatrici urate.

| tacitacitaci a răspuns:

Dureaza cam 2 saptamani.
De mancat mi se pare ca poti orice dar nu sunt sigur deci faza cu mancarea nu stiu.

| luiza a răspuns:

Nu se impune o dieta anume. Important este consumul de lichide, legume, fructe, compoturi, supe. Dieta trebuie sa fie usoara, evitand alimentele bogate in grasimi sau dulciurile. Dureaza cam 10 zile in care trebuie sa stai in casa!

| BellaMarie a răspuns:

Pai sa stii ca eu am mancat detoate si am avut o forma usoara care a durat 1 saptamana depinde ce forma ai. Daca o ai usoara tine o saptamana daca o ai grea 2 saptamani...
Bafta si sa te faci bineelove struck!

| CautNume a răspuns:

Cred ca poti manca orice. CRED mai bine intrebi pe cineva care cu asta se ocupa.asa ca mai bine nu te lua dupa raspnsuri de aici

| AnaigroeG a răspuns:

Pai la varicela.din cate stiu poti manca orice :d
de tinut tine in jur de 2 saptamani cred straight face

| Bijou a răspuns:

Nu trebuie sa mananci proteine, trebuie sa stai in casa 2 saptamani si f important sa nu te scarpini, ca sa nu-ti ramana semne urate

| Teea_8938 a răspuns:

La mine a tinut 2 saptamani. si 3 zile.(am avut o forma grea) in general trebuie sa mananci multe fructe si legume si fara grasimi...sa nu iuti sa bei multe lichide.

| ellamarin a răspuns:

Http://www.i-medic.ro/boli/varicela-sau-varsat-de-vant aici poti citi despre varsatul de vant