| DorelConstantin a întrebat:

Ce seminte ingrasa? (floarea soarelui. dovleac,in,chia, susan) si ce benefici are?
Dau funda la cel mai bun raspuns

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| WhiteLife a răspuns:

In principiu, mai toate semințele conțin uleiuri și vitamine liposolubile (A, D, E, F, K). Uleiurile (lipidele) îngrașă. Însă anumite vitamine/minerale se găsesc doar în semințe, sau aici se găsesc în cantitate mare. Pe de o parte, semințele "îngrașa", dacă le mănânci în exces, e ca și când ai consuma ulei. Cine gătește cu mai mult ulei csnd tine dieta? Pe de alta parte, nu le poți exclude, pentru ca sunt sănătoase. Pana la urma, orice aliment mâncat în exces sau într-un mod necorespunzător îngrașa. Și nu poți tine o dieta mâncând doar fructe și legume. Trebuie puțin din fiecare, echilibrat.