| anonim_4396 a întrebat:

Cum iti dai seama daca ai diabet?
Care sunt simptomele?
Cum te simti...si cum te imbolnavesti de diabet, de la ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Awndre a răspuns:

Sete care nu mai trece - Pare ca nu va mai ajunge apa si beti mai multa apa ca de obicei, acesta poate fi un semn al diabetului, mai ales daca este asociat cu urinare frcventa. Daca corpul dvs isi ia apa din sange pentru a dilua glucoza si implicit urinati mai des, veti fi deshidratat si veti simti nevoia de a bea mai multa apa.
-Slabiciune si oboseala

Tot din cauza glucozei. Glucoza din mancarea consumata ajunge in sange unde insulina ar trebui sa contribuie la tranzitia acesteia in celulele corpului. Celulele o folosesc pentru a produce energia de care avem nevoie pentru a trai. Daca insulina e inexistenta sau daca celulele nu reactioneaza la ea, atunci glucoza ramane in sange. Astfel celulele nu mai au energie, iar dvs va simtiti epuizat.
Furnicaturi sau amorteala la maini, picioare sau labele picioarelor

Acest simptom se numeste neuropatie. Apare gradat, in timp, pe masura ce nivelurile ridicate de glucoza din sange deterioreaza sistemul nervos, mai ales la extremitati. Diabetul de tipul 2 se instaleaza gradat, si este posibil nici sa nu va dati seama ca sunteti bolnavi. Prin urmare, nivelul de glucoza din sange poate sa fi fost mare pe o perioada mare de timp inainte ca un diagnostic sa fi fost pus. Leziunile la nivelul nervilor pot aparea fara sa va dati seama. Neuropatia se poate ameliora atunci cand este tinut sub control strict nivelul de glucoza din sange.

Alte semne sau simptome care pot aparea

Vedere incetosata, piele uscata sau iritata, infectii frecvente, taieturi sau sangerari care se vindeca foarte greu, toate acestea sunt semne ca ceva nu e in regula. Din nou, cand aceste semne sunt asociate cu diabet, sunt rezultatul unui nivel ridicat de glucoza in sange. Daca observati oricare dintre aceste simptome, mergeti la medic. Acesta va va putea spune daca aveti de ce sa va faceti griji in privinta diabetului

| SteauaNordului a răspuns:

Diabetul de Tip 1

La persoanele tinere diabetul are o simptomatologie mai agresiva. De aceea, bolnavul el vine la medic in scurt timp de la declansarea simptomelor. Acestea sint: scadere in greutate, persoana are o foame destul de importanta desi ea slabeste; de asemenea are un miros mai special de acetona, urineaza foarte des, iI este foarte sete si are uneori si infectii - viroze, tuberculoze.

Diabetul de Tip 2

La persoanele care sint diagnosticate cu diabet deTip 2 simptomatologia este insiduoasa, ea se manifesta mai putin accentuat, pe parcursul unor ani chiar. Simptomele care pot semnala existenta unui diabet
de Tip 2 si care ar trebui sa ne trimita la medic
sint:

* dureri de picioare;

* persoana in cauza oboseste foarte usor fara motiv si prezinta somnolenta nejustificata;

* bolnavul poate face un accident vascular sau infectii la degete, infectii urinare;

* sete;

* urineaza des, mai ales noaptea;

* obezitatea, bolile cardiace pot predispune la diabet;

* in timp, bolnavul poate slabi in greutate. Cind vine la medic spune ca de citiva ani slabeste chiar daca maninca;

* unele persoane, paradoxal, simt mereu nevoia de a consuma dulciuri.

-------

Persoane care au risc crescut de a face diabet de tip 1

* persoanele cu predispozitie genetica;

* persoanele cu o ruda de gradul I cu diabet zaharat de tip 1;

* geamanul fara diabet al unui pacient cu diabet zaharat de tip 1;

* descendenti din parinti cu diabet zaharat de tip 1 (pe mai multe generatii, de exemplu, daca aveti un bunic sau un strabunic care a avut diabet tip 1).

Persoane cu risc crescut de a face prediabet si diabet de tip 2

* geamanul monozigot al unui pacient cu diabet tip 2 (50%);

* rude de gradul I obeze ale unui pacient cu diabet zaharat tip 2 (50%);

* femeile care au nascut un copil cu greutate mare la nastere;

* persoanele virstnice (peste 60 de ani) sedentare si hipertensive (30%);

* persoanele obeze (25%);

* persoanele cu rude de singe
cu diabet (inclusiv bunici, strabunici - 25%).

| Mirela_Barret_1978 a răspuns:

Tatal meu bea apa multa urineaza fff mult mananca fff mult si bea apa cu zahar are 70ani ce simptome are