| aimullah123 a întrebat:

Cum sa imi fac un program alimentar sanatos?
Daca va pricepeti va rog frumos sa imi spuneti urmatoarele:

Cand mancam fructele, dupa masa, intre mese sau inainte de masa?
Ce fructe trebuie sa mancam intr-o zi?
Cate mese pe zi ar trebui sa avem in program? Sunt suficiente 3?
Care dintre cele trei mese ar trebui sa fie mai consistenta?
Pot manca in fiecare zi la fel si sa schimb la o saptamana/luna sau trebuie sa schimb alimentele zilnic?
Voi ce credeti, conteaza cat mananci sau ce mananci?
Se poate sa scoti definitiv alimentele de origine animala si sa iti iei nutrientii de care ai nevoie din alimente de origine vegetala dar sa fii la fel de energic?
Va rog sa imi prezentati cateva programe alimentare ca sa ma pot orienta.
Trebuie sa imi ofere multa energie si tot ce am nevoie fara sa mai iau suplimente alimentare.
Ar fi bine sa ajute la digeste pentru ca am colon iritabil, deci am nevoie si de niste fibre.
Trebuie sa nu cresc in greutate si daca sa poate sa mai scad.
Precizez cam aproape 70kg si 21 de ani.
Mi-as dori sa ajung iar la 54 de kg ca inainte dar principalul meu scop este sa am un stil de viata sanatos.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Recomand sa mergi la un nutritionist care iti poate da un program personalizat pentru nevoile tale.

| Amely21 a răspuns:

Exact cum a spus "cocisemanuel". Du-te la un nutritionist, sa te vada ce dietă e potrivită pentru tine. Deoarece, NICIUN organism nu e la fel. Pe fiecare il ajută altceva.winking

| Amely21 a răspuns:

Si eu am 21 de ani, si am 74 de kg la inaltimea de 1, 73. Și niciodata medicul nu mi-a spus ca ar trebui sa tin o dieta. Sunt multumita cum arăt și nu am probleme. Este o greutate potrivită.winking

| Donsavas a răspuns:

Din cate ai văzut, nimeni de aici nu este autorizat si nu deține cunostinte in nutritie si dietetica. Consulta un specialist si lasa comentariile neautorizate!

| Lucian2473 a răspuns:

Esti baiat?
Esti fata? Puneti-va nume reale daca vreti ajutor. Nu pot sa iti dau un program alimentar sanatos de fata daca esti baiat si depui efort considerabil la munca.
Da mai multe detalii. Esti activ/a? Esti sedentara? Cum naiba sa ghicim si sa va dam raspunsuri?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cel mai sănătos stil de viață.
Mănânci când ți-e foame.
Bei când ți-e sete.
Dormi când ți-e somn.
Dacă te-a enervat ceva în timpul zilei, să îți treacâ până a doua zi dimineață.
Să ai un scop cât de mic, dar să îl ai și să îl urmărești.
Dacă ești bolnav, de boală sau de faimă, dacă vrei să ai mușchii lui Șvarțeneger, atunci da, bagă în tine proteină. ia-ți nutriționist, cântărește gramele de mâncare și fă 100 de geno, abdomene și flotări pe zi.
Ei, și?