| mili_8806 a întrebat:

Cum se face recuperarea dupa o operatie de histerectomie totala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| flavya a răspuns:

Trebuie sa ai multa rabdare, liniste, sa nu depui efort, sa nu ridici greutati care depastesc 1 kg, sa nu aspiri sa nu maturi. Trebuie repaus 90 de zile, ajutor din partea cuiva care ar trebui sa iti fie alaturi si sa iti faca o parte din treburi.

Acum un an am suferit si eu aceiasi operatie si in prezent ma simt foarte bine!
ATENTIE: dupa operatie riscul de ingrasare este destul de mare!
Insanatosire rapida!

| claus a răspuns:

Dupa recomandarile medicului. flavya zice tampenii cu 3 luni de repaus. dupa histerectomie totala, adica ti-au scos ovarele si anexele, probabil operatie laparoscopica te refaci intr-o saptamana si dupa inca cateva zile te poti duce la serviciu fara probleme. restul sunt povesti.