| EvangelineDS a întrebat:

Cum se manifesta rubeola?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| aroteo a răspuns:

Iti apar bube mari pe corp, care difere de rujeola care iti apar mici si multe. Funda

| Anne006 a răspuns:

Simptomele rubeolei la copii

Stare de rau. Unii copii se pot simti rau timp de mai multe zile pana la aparitia eruptiei. Pot prezenta simptomele unei raceli: tuse, febra, dureri in gat si stare de oboseala generala.

Pete rosii pe piele. Copiii adesea dezvolta numai o erupþie cutanata si prezinta umflaturi la nivelul gatului (se umfla ganglionii), in spatele urechilor si la nivelul scalpului, in partea din spate a capului, fara insa a fi vreun pericol. Eruptia cutanata incepe de obicei pe fata si se raspandeste rapid pe intregul corp al copilului. Exista, de obicei, un numar mare de pete mici rosii. Aceste bubite rosii pe piele provoaca mancarimi, insa vestea buna este ca senzatia de mancarime dispare in aproximativ 3 zile. Eruptia cutanata nu este la fel de ca la rujeola, adica petele nu au culoarea rosu aprins si nici nu sunt atat de uniforme.

| Minyyy a răspuns:

Pai...te doare in gat, faci febra si te simti rau ( uneori chiar vomiti) si dupa aceea iti apar mici bubite( primele pe abdomen sau dupa ureche):d

| AddictedToYouu a răspuns:

Rubeola este de obicei o boala blanda care nu produce probleme pe termen lung.
Dureaza cam 3 zile dar dupa acea trebuie sa mai stai in casa cateva saptamani...
Iti apar niste pete rosii si ai o stare de rau (cam la fel ca la o raceala: tuse, febra, dureri in gat.) si ti se umfla ganglionii (in spatele urechilor

| doctoressa a răspuns:

Rubeola se manifesta prin aparitia unei eruptii de pete rosii pe toata suprafata corpului, stare febrila, astenie, ganglioni mariti de volum. Adesea semnele si simptomele de rubeola sunt asa de usoare incat sunt dificil de observat, in special la copii. Daca apar semne si simptome, acestea in general apar intre doua si trei saptamani de la expunerea la virus. http://www.i-medic.ro/boli/rubeola-sau-pojarul-german

| AlexMed a răspuns:

Incubatia - (perioada de cand s-a produs contactul infectant si pana cand apar primele semne clinice), variaza intre 14 si 21 zile (cu o medie de 17-28 zile). In primele 2-4 zile apare febra moderata, catar nazal (cu secretii apoase), ochi rosii, usor injectati, dureri in gat, dureri de cap, stare generala caracterizata prin indispozitie, usoara inapetenta. Medicul meu de familie mi-a fost de ajutor cand mi-a aratat manifestarile rubeolei http://dr.herdea.ro/medicale/62/rubeola_pojarel

| madea a răspuns:

Am un bebelus de 7 luni care a intrat in contact cu alt bebelus bolnav de rubeola. au trecut de atunci 18 zile deja si nu i-a aparut nimic pe piele. febra nu a facut deloc, l-am verificat periodic. de ganglioni nu stiu ce sa zic...nu mi s-a parut nimic schimbat. a avut o perioada cu o mica tuse, iar acum are mucisori si nu poate dormi bine si nici la biberon nu sta mult (probabil se enerveaza ca nu poate respira). dr de familie mi-a zis ca nu e obligatoriu sa faca rubeola si sa o sun daca ii apare eruptia pe corp. din cate am citit, poate sa nu apara. cum imi dau seama atunci daca face sau nu rubeola, daca am voie sa-l duc in colectivitate sau sa-l izolez in casa?