| Rama89 a întrebat:

Fructele mancate seara ingrasa? Care fructe ingrasa cel mai tare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| EuSiCuMine a răspuns:

Pai hai sa-ti dau in calorii pe 100 de grame si decizi:

Afine 72, banane 66, caise 57, capsuni 50, cirese 81, coacaze 54, grapfruit 30, mandarine 40, mere 67, pepene galben 26, pepene verde 25, pere 79, piersici 45, portocale 47, prune 89, struguri 98, visine 65, zmeura 71.

Medicul mai spune că o porţie înseamnă un fruct mediu (măr, banană, portocală), un grapefruit, o jumătate de cană cu cireşe, o felie medie de pepene, un ciorchine de strugure. Unele fructe de sezon au un conţinut bogat în carbohidraţi (caisele - 13%, piersicile -13%murele - 15% cireşele, 10-18%), de aceea se recomandă cântărirea lor pentru persoanele cu alimentaţie specială (pacienţii cu diabet zaharat). O precizare bine venită este pentru pepenele roşu şi galben - care are 5-6% glucide.

Lamaia slabaeste cel mai mult, insa nu cred ca exista fructe care ingrasa. Mult noroc love struck

6 răspunsuri:
| Daria a răspuns:

Din cate stiu eu bananele ingrasa, mancate in exces adica 2-3 pe zi.thinking

| gaby98g a răspuns:

Nu ingrasa niciuna (absolut niciuna!) indiferent ca e dimineata, seara, pranz mereu trebuie sa mananciwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca ingrasa, poti manca linistita insa nu in exces.

| Andreea24 a răspuns:

Din pacate majoritatea fructelor ingrasa atunci cand sunt consumate in exces. Desi sunt foarte sanatoase fructele trebuie consumate in cantitati moderate si preferabil pana seara. Printre fructele care ingrasa cel mai mult pe primul loc se afla bananele si perele. In concluzie, consuma fructe pentru ca sunt sanatose dar evita-le pe cele foarte dulci (cantitatea de zahar este foarte ridicata) si evita sa exagerezi.

| Deea a răspuns:

Bananele si strugurii.Nu ca ingrasa, dar au mai multe calorii decat restul fructelor. Dar daca mananci seara la televizor niste struguri nu te ingrasi automat. Doar daca mananci multi.

| CrazyJoker a răspuns:

Perele, bananele, afinele, cirese, mere, struguri, prune, nu ingrasa dar au un continut de zahar mai marehappy