| Ally a întrebat:

La ce este bun ananasul pentru sanatate? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| KidoSmart a răspuns:

Are efect antiinflamator si micsoreaza edemele provocate de retentia apei;
- favorizeaza digestia proteinelor in stomac, mai ales daca fructul este consumat la sfarsitul mesei;
- intervine in dezvoltarea celulelor maligne si a tumorilor;
- inhiba cresterea trombocitelor;
- are proprietati de curatare a pielii; coaja de ananas poate fi eficienta la scoaterea bataturilor prin inmuierea si ruperea pielii moale;
- bromelina constituia un remediu eficient pentru vanataile grave si hematoame si poate

- ajuta la vindecarea ranilor prin reducerea durerilor si a umflaturilor;
- are o absorbtie crescuta a medicamentelor (amoxicilina);
- reduce inflamatiile postoperatorii;
- ajuta la reducerea simptomatologiei asociate cu sinuzita;
- in combinatie cu antibiotice si tripsina (o enzima) poate ajuta la controlul simptomelor din infectiile urinare;
- poate ajuta la reducerea simtomatologiei artritei reumatice;
- bromelina are efect de subtiere a sangelui si poate reduce simptomele anginei si tromboflebitei;
- in urma consumului constant de ananas se reduce procesul de formare a nitrozaminelor, substante potential cancerigene, la om.

4 răspunsuri:
| 009 a răspuns:

Eu stiu ca are vitamine si se foloseste in tot felul de masti. poti sa te uiti pe aici
http://www.terapii-naturiste.evonet.ro/......sului.html
http://www.gustos.ro/articole/sfaturi-practice/ananasul-fructul-de-aur.html

| KatVonB a răspuns:

Consumul ananasului ajuta la prevenirea obezitatii si este ideal in dietele de slabire. Puterea antioxidanta a ananasului ajuta organismul sa imbatraneasca mai greu."Vina" o poarta bromelaina, substanta continuta de ananas care faciliteaza metabolizarea grasimilor si are multe alte propietati terapeutice.Consumul obisnuit de ananas evita retentia lichidelor si din acest motiv ajuta la reducerea celulitei.Contribuie la eliminarea toxinelor prin urina, impiedicand aparitia bolilor de rinich. Diminueaza nivelul colesterolului si astfel, riscul cardiovasculare. Evitacresterea insulinei in sange si acumularea zaharurilor sb forma grasimilor. Puterea antioxidanta a ananasului protejeaza organismul de anumite tipuri de cancer, precum cel gastric, intestinal si la san.RETINETI! NU COMPOT

| (¯`·._)(rojin_roj) (¯`·._) a răspuns:

Ananasul nu este un fruct bun doar pentru dezintoxicare dupa perioada iernii, cand organismul este asaltat de mancaruri grase si lipsit de atat de necesarele vitamine.Consumat frecvent, reduce usor nivelul zaharului in sange, favorizeaza diureza (creste cantitatea de urina) si ajuta persoanele care au o digestie dificila. Extern, tulpina ananasului este folosita pentru proprietatile sale anti-inflamatoare in caz de entorse, luxatii, vanatai sau retinerea apei in tesuturi (celulita).