| anonim_4396 a întrebat:

Poti sa orbesti daca iti intra nisip in ochi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred...
Dar trebuie sa clatesti ft bine si sa mergi la doctor [oftalmolog]
xoxo
by zui

| AvalohAlyn a răspuns:

In cel mai rau caz ...10% sanse.Nisipul poate fi scos, dat cu solutie si bandajat 2 saptamani bineinteles de medic.

| jo a răspuns:

Nu sa orbesti, dar sa iti afectezi grav calitatea vederii daca nisipul provoaca rani pe cornee (care se fac foarte usor la frecarea ochiului afectat). In lipsa unui tratament sub supraveghere medicala, ranile se pot infecta si distruge corneea. Orice traumatism de acest gen trebuie vazut de un medic urgent.

| mircea a răspuns:

Daca numai intra si te speli cu multa apa curata nisipul nu provoaca orbirea. Daca insa, te freci la ochi (gest reflex) poti sa tragi ceva ponoase toata viata. Depinde si ce fel de nisip este. Cred ca te-ai referit la nisip obisnuit fara poluanti de natura chimica, sau organica.

Răspuns utilizator avertizat
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

daca mergi imediat la medic nu se intampla nimic.

| Sabwy a răspuns:

Mergi la medic. Urgent

| sorin a răspuns:

Nu cred ca exista aceasta posibilitate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, daca tii ochii deschisi, glumesc
daca nisipul avea si ceva ciuperci virusi sau microbi, e posibil, dar cred ca deja ti-a trecut, boala se numeste conjunctivita.

| danutzyscorpyon a răspuns:

Fratele meu l-a lovit cineva cu o pruna in ochi ci nu a mai vazut o zi dar daca dai cu nicp cred ca o saptamana laughing

luciana
| luciana a răspuns:

Fara sa te freci la ochi, sa faci spalaturi cu apa obisnuita, calduta, stand cu ochiul deschis in acea apa, facand exercitii de clipire si sa incerci tinand cu mana de pleoapa, sa intre apa sub ea, si cel mai bine ar fi sa incerci sa mergi la medicul oftalmolog, la cabinetul lui, caci numai acolo vei primi ingrijirea speciala de care ai mare nevoie ( o sa ti se prescrie poate si ceva picaturi acasa...) sanatate, Lucien.