| Marutza a întrebat:

Ce pot sa fac pe moment cand imi este foarte rau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| denismaria92 a răspuns:

Pai.Stai in pat, aprinde televizorul si incearca sa te linistesti. happy nu stiu ce sa inteleg prin "rau", dar banuiesc ca ai o senzatie urata in stomac. Daca e asa, pune-ti un bidon cu apa calda pe stomac sau niste sare mai calda bagata intr-un prosop. Si e bine sa bei si un ceai happy

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu de obicei intru pe hi5 si ma uit la mai multe profile pana cand ma plktisesk... sau ma uit la un film dramatic care ma face sa plang big grin
acum nu stiu. vz tu tongue

| raissa a răspuns:

Depinde. ce anume simti? de ce tie rau.iesi pe geam sau afara la aer liber ia o gura de apa. pune o carpa cu otet la nas daca iti vine sa lesini.nu stiu trebuia sa fii mai explicita. ai grija de tine pup

| rosto a răspuns:

In ce consta starea de rau? de la stomac? mananca o lamaie. daca te doare capul si ai ameteli advil.

| raducu a răspuns:

Poti incepe prin a spune rugaciuni. happy

| campanario a răspuns:

Salut. Daca e vb de rau de la stomac, atunci poti lua un almax, sau... chestia asta o fac si eu. Nu suport sa ma simt rau. Imi provoc greata. Dau tot afara si gata. Insa eu am o parte proasta si anume ca eu nu pot vomita repede sad Ma chinuesc si ma costa ceva sa o fac, insa cu aceasta metoda, chiar daca ma simt rau o juma de ora dupa, prefer asta decat sa stau ceasuri intregi cu senzatii de rau. Daca ametesti, ia o gura de aer, puneti un pic de vata imbibata in spirt. Plimb'o sub nas. Cam atat.winking

| Zenithf a răspuns:

Daca ti-e rau de la stomac si-ti vine sa vomitii, este mai bine sa vomitii si apoi sa te tratezi. Daca nu-i asa de puternic atunci poti sa te tratezi direct.
Cu ce? Normal raul de la stomac trece daca bei moare sau suc de citrice (natural, la storcator), ceai de chimen (sau anason, marar, alte plante din familia umbelifere, semintele astora au uleiuri aromatice care ajuta digestia, modereaza secretiile gastrice s. a.).
Si aerul curat ajuta, de asemenea o carpa cu apa rece pusa pe frunte si tample.
Daca ai senzatie de vertij sau lesin, atunci mirosurile tari pot sa te ajute, cum ar fi sa mirosi otet. In caz ca ai lipsa de calciu, cand ai asemenea stari este bine sa bei o fiola de calciu...

| GuessWho a răspuns:

Paii...depinde in ce loc esti cand esti acasa te poti da cu apa pe fata sau otetul este foarte bun, cand esti afara te poti da cu apa repede sau te poti aseza undeva la umbra si sa te dai cu apa, in masina cu apa si tot asabig grin

| AlexRapidistul a răspuns:

Pai nu stiu ce sa zic mie cand imi este rau de obicei iau un colebil sau un emetostop.Nu suport sa imi fie rau,eu ma panichez foarte urat si intru imediat in panica. Daca faci chestia asta ti se multiplica starea de rau, deoarece simti ca iti pierzi controlul si risti sa lesini. Sfatul meu ar fi sa stai in pat sa iti dai cu putina apa pe fata si sa iti faci un ceai de busuioc, roinitia si tei sa te mai calmezi putin.Bafta!>big grin

| Fagetan_Nicoleta_1992 a răspuns:

Ce sa fac cand mie rau