| AndreiAndrei89 a întrebat:

De cativa ani am cosuri pe fata si nu mai scap de ele.Ce crema imi recomandati sa scap de cosuri in valoare de 50-150 lei?(sau daca stiti alte metode/tratamente le astept deoarece vreau sa scap de cosuri cat mai repede)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| LimonadaGalbena a răspuns:

Îți recomand să iei spirt Kodan sau sa îți faci masca cu iod la mine a mers!

| CiocolatăCuCăpșuni a răspuns:

Asta va fi un raspuns lung. laughing Eu am fost la dermatolog, am investit o gramada de bani pentru a scapa de cosuri, si a functionat, dar pentru putin timp. Cand am mers eu la dermatolog nu ma documentasem prea bine in legatura cu problema care o aveam. Astfel acum, am ajuns sa am din nou cosuri.
Inainte de a ajunge sa investesti bani in creme si solutii trebuie sa te asiguri ca din interior totul este ok, ce vreau sa spun este ca lipsa sportului este un factor important care ajuta la aparitia cosurilor, deoarece fara minimul de efort corpul nu elimina toxinele si astfel acestea o sa iasa pe unde pot..adica prin porii tai de pe fata, chiar si spate, dar la fel de importanta este si alimentatia. Dupa toate astea urmeaza si exteriorul bineinteles, trebuie sa fii foarte atent/a la curatarea tenului, ar trebui sa ai o rutina zilnica de curatare si hidratare a tenului. Daca esti fata, demachirea este foarte, foarte importanta. Ceea ce iti recomand eu pentru curatarea si hidratarea tenului este un gel spumant, care sa-l aplici dimineata si seara si ULEI DE COCOS dupa acel gel. Pe langa asta ar fi indicat sa folosesti si masti, cum ar fi masca de argila sau poti sa-ti prepari tot felul de masti acasa [da un mic search pe google si o sa gasesti o gramada].

| 05MadalinaCEM1998 a răspuns:

Mergi la un dermatolog, si apoi la un ginecolog, mai pot fi de vina chisturile, eu am avut probleme si am luat tratament 6 luni de la ginecolog si de la dermatolog si am scapat.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Prin adolescenta aveam si eu probleme cu acneea, cu nimic nu-mi trecea. Am gasit la o farmacie "spirt de fata/ spirt antiacneic" si ala era super bun ca le usca. Le usca si cadeau, fata imi era curata, cum simteam ca apar iarasi ma dadeam cu spirt, dar gasesti la putine farmacii, pretul e mic, 15-20 lei.
daca problema ta este de cativa ani, ar trebui sa consulti un doctor, poate ai si ceva dereglari hormonale si trebuie sa tratezi din interior.

| Chiparu_Marian_1974 a răspuns:

Trebuie sa stai pana la 18 ani deoarece o sa-ti fractureze fata cand esti adolescent/minor,