| Ferii a întrebat:

Salutare!
Sunt băiat și am foarte multe coșuri pe față. Cum pot sa scap de ele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| PaulaAndrada a răspuns:

În primul rand, ai nevoie de răbdare... Foarte multa.
Eu am tenul gras și uite asa am scapat( dar nu chiar în totalitate) de acnee:
1.Nu îți spargele coșurile!
2.Pentru coșurile infectate(alea galbene, cu puroi) am folosit CUTADEN. Îl pui pe zona afectata și îl lași acolo cât mai mult timp cu putință. Eu stăteam asa aproape toată ziua, iar în 2-3 zile inamicul dispărea. (plus ca e și ieftin, eu am dat în jur de 10 lei pe el)
3.Incearca sa nu mănânci în exces produse care conțin cacao, lapte. Evita și prăjelile.
Nu zic sa renunti de tot la ele, doar consuma-le în cantități mai mici.
4. Dupa ce coșurile infectate nu mai apăreau în abundenta, am început sa folosesc Cutadenul din ce în mai rar, aproape deloc.
Astfel am început un tratament cu produse de la FARMACIA ALISSA(au pagina de Facebook, le poți comanda de acolo)
După circa 5 luni de folosire a acestora, au mai rămas numai pete, urme de la acnee.
Și nu uita sa fii pozitiv, pesimismul iți face numai rău! Învață să te accepți asa cum ești și problemele vor dispărea încetul cu încetul
Mult noroc!

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea poți

| zShad0w a răspuns:

Ai putea consulta un dermatolog, el te va ajuta cel mai bine recomandandu-ti anumite creme etc.

| crud a răspuns:

Am avut un coleg care a avut mari probleme cu cosurile de pe fata, gat si spate. A mers la dermatolog si a urmat un tratament care a durat destul de mult, dar a avut rezultate foarte bune. Poate ca, decat sa incerci cine stie ce chestii, ar fi mai bine sa apelezi la un specialist, cum este dermatologul.

| danaieladaniela a răspuns:

Buna la fel si eu am foarte multe cosuri.
Spala-te cu sapun pe fata dimineata si seara happy si da-te cu apa oxigenata, s-au du-te la farmacie sa iti dea ceva pentru cosuri.

| Nătărău a răspuns:

Folosește vată și ceva simplu de genul loțiune Lara, zilnic sau la cîteva zile.