Brigaela
| Brigaela a întrebat:

Vreau si eu sa stiu de ce Mihaela Mitrut, reflexolog si asistent de masaj, isi face reclama gratuita si lipsita de rusine pe site-ul asta. Mi se pare cel putin periculos sa recomanzi masaj si reflexoterpaie pentru orice afectiune de la stress, la bronsita astmatiforma si infertilitate. Utilizatorii si adminii ce zic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Da asta am observat si eu. Din cate stiu reclama este interzisa pe acest site.Ai dreptate este periculos sa recomanzi ceva care poate sa dea rezultate doar la cateva persoane.Cred ca doamna reflexolog este o sarlatana care vrea cat mai multi clienti si nu are scrupule cand vine vorba de ademenirea acestora. Daca ar fi posibil eu as recomanda interzicerea ei pe acest site.Nu cred ca e normal sa-ti faci reclama atat timp cat nu stii daca tratamentele dau rezultate. Apropo, multumesc mult ca mi-ati raspuns la mesaj! multumesc mult! mihai

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela explică:

Doamna Mitrut a dat zeci de raspunsuri la sanatate in care recomanda reflexoterapia si masajul pentru diverse boli. Daca am inteles ca sunt bune pentru stress, m-a cam deranjat cand a zis ca cele mai multe probleme de fertilitate se rezolva prin reflexoterapie, apoi i-a recomandat-o si unei persoane care intreba daca fiica sa ar putea mosteni bronsita astmatiforma.
I-as fi crezut bunele intentii si as fi intrat intr-o simpla polemica cu dumneai daca nu semna fiecare raspuns cu numele, adresa si numarul de telefon ale cabinetului din Bucuresti unde lucreaza. Asta mi se pare publicitate neplatita si nesolicitata.
Va multumesc pentru reactii. Nu era normal ceea ce facea aceasta doamna aici, fiindca exista Pagini Aurii si alte siteuri de profil. Dumneaei facea reclama gratuita (pe banii celor care intretin serverul de fapt) pentru o activitate comerciala. Nu era vorba despre ceva gratuit, un ajutor dezinteresat cum ofera utilizatorii TPU.
E bine ca acum s-a oprit si sper ca exemplul dumneai nu va fi urmat si de alti utilizatori.

Brigaela
| Brigaela explică:

Oliana, nu e nici o problema ca insisti si chiar as vrea sa-ti explic atitudinea mea. In primul rand nu cred ca am folosit cuvinte grele si injurii la adresa doamnei Mitrut. Am spus doar ca se preteaza, fara rusine, la un act reprobabil si iata argumentele mele:
- in politica acestui site este interzisa publicitatea la diverse activitati comerciale. Eu cred ca e bine, dar si daca as crede ca e gresit as respecta aceasta regula. Doamna Mitrut o incalca cu gratie (in 43 de raspunsuri).
- nu cred ca intentiile dumneai erau integral onorabile: adica sa ajute din bunatate si dezinteresat. Fiindca eu daca as avea un cabinet particular, sa zicem de cardiologie, si un utlizator ar intra si ar zice ca are probleme cardiace, i-as raspunde cam asa: am cabinet de cardiologie, iata mailul/telefonul meu, contacteaza-ma poate te pot ajuta. Doamna Mitrut a dat 43 de raspunsuri in care spunea clar ca bolile acelea se pot vindeca prin reflexoterapie/masaj si ca, absoluta coincidenta dumneai detine un astfel de cabinet.
- am simtit ca este periculoasa intreprinderea dumneai. Eu, desi medic, nu raspund la intrebari medicale carora nu le cunosc raspunsul din pratica mea personala. Doamna Mitrut zicea cam asa: bronsita astmatiforma se poate mosteni, dar se poate vindeca prin reflexoterapie sau majoritatea cazurilor de infertilitate se vindeca prin reflexoterapie, sau, chiar mai grav, o persoana intreba de ce o doare capul daca nu bea cafea. Doamna i-a raspuns ca din cauza ca face hipotensiune, problema rezolvabila prin masaj. Sincer, raspunsul cu hipotensiunea este cel mai la indemana, dar nu este singura posibilitate. Eu n-am raspuns la intrebare fiindca mi s-a parut ca simptomele nu sunt suficient de clare ca sa indice o afectiune cu mare probabilitate. Si daca cel care a intrebat are o malformatie vasculara intracraniana (ar putea explica simptomele) si nu se investigheaza mai departe, face doar masaj pana malformatia se rupe si utilizatorul moare?
- intr-un ultim rand, pe internet exista numeroase siteuri unde iti poti face publicitate. Dar platita. Aici, daca iti faci publicitate, ea nu este gratuita, ci platita de altii, respectiv de posesorul siteului care plateste serverul, etc. Mi se pare lipsa de respect sa-ti faci publicitate pe banii acelei persoana. Ba mai mult, nu am vazut nici o urma de regret in raspunsul Doamnei Mitrut la aceasta intrebare. Nu a zis: da, am gresit, mi-am depasit competenta, pot sa omor oameni din greseala. Nu a zis: va rog, cum pot plati pentru publicitatea pe care mi-am facut-o pe acest site?

In alta ordine de idei, nu cred ca ati gresit atragandu-mi atentia. Mi se pare normal sa dau explicatii pentru ceea ce zic si ceea ce fac si va explic cu placere. Cat despre plecarea dumneavoastra de pe acest site, as regreta daca a-ti face-o. Sunteti un utilizator respectat si respectabil, cuvantul dumneavoastra si-a castigat o binemeritata valoare aici. Cuvantul care va va retine sau va va alunga nu imi poate apartine mie, de vreme ce eu sunt un utilizator ca si dumneavoastra. Ar fi o pierdere pentru site si pentru oameni in general sa renuntati la a mai ajuta. Poate totusi va mai ganditi.
Cu respect,
Cristiana

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Da Cristiana, exact ce ai scris tu in ultimul raspuns de la aceasta intrebare i-am scris doamnei azi noapte si, din cate se pare a inteles.Multumesc ca ai declarat rasp.meu castigator!happy

| Dara a răspuns:

Doamna Mitrut probabil a confundat TPU.ro cu un site unde se face reclama gratuita!
Doamna, stim ca e criza si afacerile merg prost, da' mai lasati-ne cu '' reflexoterapia vindeca Romania''!

assiris
| assiris a răspuns:

Cred ca cei care intilnesc astfel de situatii este bine sa puna in discurie pe forum si din mai multe pareri sa traga o concluzie. In general nu prea se pot cenzura astfel de interventii dar se pot discuta pentru a fi lamurite. Eu in general stiu sa ma feresc de astfel de situatii dar altii mai tineri pot fi pacaliti.

carla
| carla a răspuns:

Brigaela sincer n-am observat, dar ai dreptate, nu e normal. Cei cu probleme de sanatate trebuie sa ajunga la un consult medical, indiferent ce sfaturi ar primi aici, pe site. Poate Doamna respectiva voia sa ajute. Sa speram ca a facut cu intentii bune recomandarile. Daca a recomadat insa un cabinet sau si-a facut reclama sa-i fie rusine!

| crisa a răspuns:

Intr-adevar, doamna Mitrut crede probabil ca raspunsul la majoritatea bolilor este reflexoterapia. Ca doar e in domeniu, nu?
Initial am crezut ca este o simpla semnatura, ea nefiind inregistrata pe TPU, mai apoi mi-am dat seama ca ea recomanda masajul&Co la afectiuni serioase...
Nu cunosc reflexoterapia, nu stiu ce efecte are, dar doamna vrea neaparat sa se faca auzita. Din lipsa de clienti, probabil...
Oricum, asta denota lipsa de bun simt si neprofesionalism.

| alexutzza_3733 a răspuns:

Am observat si eu k doamna asta nu pierde nici o sansa d a se face remarcata... dansa crede ca totul se poate vindeca prin reflexoterapie... k de dansa lucreaza in domeniu si poate s-a gandit k ii mai ies si ei ceva banuti... k poate apelam l serviciile dansei...

| TJohannaB a răspuns:

Nu stiu de ce.

| catalinten a răspuns:

Multumim de observatie. Vom lua masuri sa nu se mai intample.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doamna. Eu nu v-am spus sa veniti la mine. Informati-va! Si alegeti singura tratamentul. Scuze daca v-am deranjat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragii mei, fiti toleranti. nu am vazut mesajul nu cunosc utilizatoarea si, cred ca a gresit facandu-si reclama. dar vreau sa va spun ca reflexoterapia este extraordinara. da rezultate si te simti bine dupa cateva sedinte. rezolva multe probleme. desigur nu vindeca nimic, dar ajuta mult. nu cred ca folosind cuvinte ca sarlatan, lipsit de rusine, bun simt...remarci rautacioase si jignitoare ati facut un lucru bun. cred ca in cateva cuvinte politicoase si ferme se putea sa ii aratati ca a gresit si ca nu este cazul sa revina pe site cu reclama dinsei. ce ati dovedit fiind asa de ...hai sa zic doar, critici? recititi fiecare ce ati scris si ganditi-va ca aceleasi lucruri se puteau spune fara rautate si fara a jigni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, doamna Mitrut a gresit dandu-si adresa si nr de telefon, dar eu nu am scris despre dansa ci despre termenii pe care ia-ti folosit dvs. pentru a-i arata ca a gresit. tocmai pentru. ca TPU este un site al bunatatii si ajutorului, nu trebuie sa jignim si sa condamnam la modul la care s-a facut. in cuvinte ferme si politicoase puteati cu totii sa ii aratati ca a facut o mare greseala facandu-si publicitate si ca nu este binevenita in acest context pe acest site, dar dvs ati folosit un limbaj care pe mine m-a durut pentru ca citesc aproape toate raspunsurile dvs. si am inceput sa va respect pentru calitatea lor si pentru bunavointa dvs. termenii folositi m-au dezamagit si am dorit doar sa va atrag atentia ca daca dansa a gresit noi nu trebuie sa gresim ci sa aratam ce facem noi pe acest site. imi cer scuze ca insist, dar nu am vazut nici un regret pentru cuvintele folosite. este mai bine sa corectezi decat sa condamni. daca dvs credeti ca am gresit atragandu-va atentia, va rog sa ma iertati si, nu am nevoie decit de un cuvant, din partea unuia dintre dvs, ca sa ma retrag. apreciez mult acest site si pe cei care dau raspunsuri din suflet, ca sa ajute, dar daca am suparat...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Va imbratisez cu drag pe toti cei care ajutati cu raspunsurile voastre si pe cei care aveti curajul sa intrebati. este un site de care nu stiam niciunul dintre noi ca avem nevoie, iar cei care s-au gandit la asta, merita sa aiba si un rezultat pozitiv. sper ca doamna Mitrut regreta greseala.