| andreea98esteacumBubbleS a întrebat:

Care este reteta de pufuleti?

Răspuns Câştigător
| mmary a răspuns:

Cum să faci pufuleţi la tine acasă...

Este foarte simplu!

Compozitie:
- sare 2 linguri;

- malai grisat 2 cani;

- ulei 1/2 cana;

- apa minerala 1 cana;

- faina;

Toate acestea in afara de faina se amesteca bine cu mixerul pana se obtine o crema pufoasa de culoare calbuie. Apoi, se tapeteaza tava cu faina iar pufuletii se modeleaza cu faina. Dupa aceea, se pune la foc mic si se lasa aproximativ 30 min. pofta buna!hee hee:*

13 răspunsuri:
| DracusorImpielitat a răspuns:

Mamaliga expandandata

| andrey1010 a răspuns:

Malai grisat, ulei vegetal si sare funda?

| teodor10 a răspuns:

Malai sare si apa

| SugarAndSpice a răspuns:

Malai si apalaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faina de malai, sare si lapte praf

| Iuuuliiia a răspuns:

Compozitie: - sare 10 linguri

- malai grisat 2 cani

- ulei 1/2 cana

- apa minerala 1 cana

- faina

Toate acestea in afara de faina se amesteca bine cu mixerul pana se obtine o crema pufoasa de culoare calbuie. Apoi, se tapeteaza tava cu faina iar pufuletii se modeleaza cu faina(eu am facut rondeuri). Dupa aceea, se pune la foc mic si se lasa aproximativ 30 min.

| mihaela0205 a răspuns:

Compozitie:
- sare 2 linguri;

- malai grisat 2 cani;

- ulei 1/2 cana;

- apa minerala 1 cana;

- faina;

Toate acestea in afara de faina se amesteca bine cu mixerul pana se obtine o crema pufoasa de culoare calbuie. Apoi, se tapeteaza tava cu faina iar pufuletii se modeleaza cu faina. Dupa aceea, se pune la foc mic si se lasa aproximativ 30 min.

Şi gata pufuleţii

sau mai simplu vă duceţi până la magazin şi cumpăraţi pufuleţi, costă între 0. 5 lei şi 1 leuwinking

| analia0103 a răspuns:

Asta cine ar putea sti?

| Georgyana98 a răspuns:

Este foarte simplu!

Compozitie:
- sare 2 linguri;

- malai grisat 2 cani;

- ulei 1/2 cana;

- apa minerala 1 cana;

- faina;
sau daca vrei uitate aici: http://www.sextinio.testededragoste.net/2009/07/pufuleti-la-tine-acasa.html

... dar daca chiar nu-ti ies;) sunt doar 60 bani bucata;)... dar daca vrei sper sa-ti iasa daca faci:)

sper sa te fi ajutat:):):)

| Danyyyyy a răspuns:

Compozitie:
- sare 2 linguri;

- malai grisat 2 cani;

- ulei 1/2 cana;

- apa minerala 1 cana;

- faina;

Toate acestea in afara de faina se amesteca bine cu mixerul pana se obtine o crema pufoasa de culoare calbuie. Apoi, se tapeteaza tava cu faina iar pufuletii se modeleaza cu faina. Dupa aceea, se pune la foc mic si se lasa aproximativ 30 min.

Dar mai simplu poti cobori la magin si iti poti lua o punga de pufuleti costa intre 0, 5 si 1 leu

| cypy_7327 a răspuns:

Faina de porumb, apa. sare.

| DoarOana a răspuns:

Buna Andreea,
Nu stiu daca are rost sa incerci sa faci pufuleti. Poti afla reteta, dar se fac cu un aparat special ca si cel de carnati de exemplu. Sunt atat de ieftini ca nici nu merita sa te strofoci. Gasesti o punga de pufuleti la 1 leu pana la urma.
Uite am gasit reteta pe internet:
- sare 10 linguri

- malai grisat 2 cani

- ulei 1/2 cana

- apa minerala 1 cana

- faina
Trebuie sa le amesteci cu mixerul (pana se intareste), faci forma pufuletilor si ii pui la cuptor intr-o tava pana vezi ca se umfla.
Pa, pa

| teodor10 a răspuns:

Avand in vedere ca e doar 0. 50 ron punga nu se merita sa te deranjeziwinking