| anonim_4396 a întrebat:

Care vin face mai bine la inima? Alb sau rosu?

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu prea-i bine sa bei daca esti cardiac. totusi, un pahar de vin alb cu apa e permis cand ai tensiune mare.

| DenissaDeea a răspuns:

Nici unul nu face bine la inima/ vinul alb stiu ca ar fi mai placut si bun ca bautura.

| dalea a răspuns:

Daca inca nu ai probleme cu tensiunea vinul rosu este benefic pentru sanatatea inimii.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Rosu, categoric! Nu ai auzit de "paradoxul francez"? Astia mananca tae aiurea si gras, dar, - constatat stiintific - pentru ca beau la fiecare msa aproape vin rosu, is protejeaza astfel hertzuletzul! Dar cu conditia sa nu ai alte afectiuni care nu permit consumul de alcool! Si sa nu depasesti un pahar de 100 ml, maxim doua, la sarbatori! Si eu il consum, k medicament/aliment, seara! Sanatate multa!

tundenana
| tundenana a răspuns:

Pt cardiaci vinul este interzis... pentru ca duce la cresterea tensiunii arteriale si se poate intampla un accident care sa il nenoroceasca pe viata... vinul rosu este cel mai periculos pentru cei care au probleme cu tensiunea si cu inima, este cel care creste tensiunea chiar si dupa un paharel (stiu dupa mine, eu sunt usor hipertensiva, daca beau un pahar de vin rosu simt ca ma doare capul, ca transpir, nu imi face bine de loc), de preferat ar fi sa bei un pahar de vin alb dar si aceea cu masura...

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Vinul rosu face bine la inima, dar ATENTIE la cantitate. Studiile sunt facute de producatorii de vin si subliniaza calitatea vinului, dar nu mentioneaza clar calitatea. Vinul rosu face bine daca iei doua lingurite pe zi. Nu un pahar, nu o jumatate de pahar. Doua lingurite de vin rosu in fiecare zi, fara a le reporta de la o zi la alta. Tot ce depaseste aceasta cantitate este daunator inimii.

| adina68 a răspuns:

Mitul conform caruia un pahar de vin rosu pe zi are efect protector cardiovascular este adevarat, insa acest rezultat este determinat de antioxidantii si flavonoidele din boabele de struguri. In loc de un pahar de vin rosu putem consuma un pahar de suc de struguri sau alte alimente care au aceleasi proprietati (2 patratele ciocolata neagra sau un mar)

| adina68 a răspuns:

Ca o completare la ceea ce am spus mai sus, vinul alb se prepara din struguri albi, roz sau negri, fara coaja, in timp ce la vinul rosu coaja este adaugata in timpul fermentatiei, deci vinul rosu este mai bogat in minerale si antioxidanti.

| jani a răspuns:

De obicei...se spune ca...vinul rosu pune sangele in miscare...deci cred ca... cel rosu e mai indicat