| aaaa12345 a întrebat:

Ce ingrediente trebuiesc la salamul de biscuiti si cum se face?

5 răspunsuri:
| bogdy2009 a răspuns:

Cacao, biscuiti, esenta de rom, le pui in aceeasi oala, depinde cat vrei sa faci, pui lapte si amesteci pana se obtine un fel de aluat, simplu, dupa care il intinzi, tai si il rotesti pe mana, apoi date prin nuca de cocos, sau alte preferinte eu stiu.
biscuitii trebuie dati ori prin masina de zahar ori prin razatoare.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Incearca aceasta reteta. Astazi o voi incerca si eu:
http://gospodini.blogspot.com/2010/01/salam-de-biscuiti.html

| Aleeeeeeee a răspuns:

Iti trebuie:
1 kg biscuiti
600gzahar
400 g margarina
600 g rahat
400 ml apa
200 ml rom
100 g nuci
6 linguri cu cacao
Pregatesti asa:
Trece prin masina de tocat 600 g biscuiti, iar restul rupe-i in bucatele mici. Separat, pregateste siropul din apa si zaharul amestecat cu cacao. Adauga apoi margarina si lasa pe foc pana se topeste complet.
Opreste focul si arunca in sirop biscuitii, rahatul taiat cubulete si nuca maruntita. Stropeste totul cu rom si amesteca bine. Asaza compozitia astfel obtinuta pe bucati de celofan. Ruleaza strans si leaga sulurile la capete.
Lasa la rece pana a doua zi.

Pofta buna! big grin