| croissant a întrebat:

De ce salamul uscat de sibiu e mai scump fata de celelalte mezeluri?

Răspuns Câştigător
| costis a răspuns:

Cred ca se plateste o taxa care ajunge la o firma, cea care a cumparat licenta/brand (cei care au inventat reteta sunt dusi de mult de pe lumea asta, si nu cred sa aiba urmasi in Romania). In schimb sunt multe altele identice, care nu au numele "de Sibiu" dar sunt la fel. Cred ca sunt vreo 5-6 firme in Romania care isi permit sa vanda sub acest nume.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E mai bun in calitate

| CosminCD a răspuns:

Pentru că și-a format un brand la noi în țară. Deci, totul e de nume.

| Bondarel99 a răspuns:

Salamul uscat e mai putin nociv dintre toate mezelurile.

| MeraO a răspuns:

Procesul tehnologic de fabricatie a salamului de sibiu este mult de diferit de a unui salam normal, iar ingredintele sunt de calitate, se utilizeaza doar carne macra. Apoi se insamanteaza cu mucegai si se lasa la maturat 40 sau 70 de zile nu mai stiu exact.....este un proces de durata, ingredientele sunt de calitate si desigur pretul este pe masura