| AcelCinevaa a întrebat:

Cum pot recunoaște autenticitatea unui smarald? Nu am experiența in asa ceva, dar as vrea sa îmi formez o idee, pana sa ajung la bijutier.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sper ca nu ai plătit pentru el, ci l-ai găsit.

Bula
| Bula a răspuns:

Veridicitatea unui smarald se poate recunoast dupa fisurile din el, vazute sub lupa puternica sau microscop.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti, fiindca nu ai curs special sa poti identifica o piatra pretioasa.
Pana ajungi tu bijutier, iei piatra sau bijuteria si te duci la un bijutier autorizat, sa ti-o verifice si evalueze.